8877-1004274038
21.4.2021

Ocenění pro Siemens v soutěži Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2019

Za technologie použité v nové budově ČSOB v pražských Radlicích získal Siemens Cenu svazu podnikatelů ve stavebnictví a ocenění v soutěži Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2019. Ceny a titul převzali zástupci firmy na slavnostním předání, které proběhlo 20. dubna 2021. V unikátní stavbě se o pohodlí pracovníků i návštěvníků banky stará systém Siemens Desigo. Společnost Siemens se významným způsobem podílela na tvorbě tohoto projektu a také na jeho realizaci.

Československá obchodní banka v roce 2019 rozšířila svou centrálu v pražských Radlicích o novou budovu SHQ (south headquarters), která s původní stavbou vytváří komplex, tzv. ČSOB Kampus. Mozkem SHQ je řídicí systém Siemens Desigo, právě jím se v Radlicích ovládají systémy tepelných čerpadel, oken, otvírek a vzduchotechniky či rekuperace tepla. Tato konkrétní instalace systému měření regulace je velmi rozsáhlá a zahrnuje asi 90 000 proměnných.

 

„Díky využití efektivní platformy Desigo, která spravuje technologie v budově, je optimalizace provozu celé budovy maximálně zjednodušená. Prostřednictvím jednotného přístupu ke všem technologiím je možné dosáhnout značných časových a finančních úspor,“ říká Tomáš Hüner, ředitel Siemens Smart Infrastructure.

 

Budova SHQ, kterou navrhl ateliér Chalupa Architekti, představuje jednu z nejmodernějších kancelářských budov v celé Evropě. Důmyslná je koncepce získávání, akumulace a výdeje energie objektu, systém pracuje i s takovými faktory, jako jsou orientace budovy ke světovým stranám a proudění větru, které se využívají k vnitřní cirkulaci vzduchu a teplotní regulaci objektu. V létě řízené noční větrání ochlazuje budovu na následující den. Systém uživatelům ukazuje, kdy je pro úpravu vnitřního klimatu vhodnější otevřít okno a kdy upravit požadovanou teplotu prostřednictvím ovladače na zdi.

 

Zcela unikátní je pole 177 vrtů (banka využívá 173 ks), z nichž každý je hluboký cca 150 m. Vrty fungují jako hlavní zdroj tepla a chladu pro celou budovu. Klima v prostoru se upravuje využitím tepelně aktivních prvků stavebních konstrukcí. V kombinaci s automatizovaným otevíráním oken je budova zcela soběstačná jak z hlediska vytápění, tak i chlazení a prostřednictvím energetického mostu bude moci vypomáhat i vedlejší budově.

 

Vypisovatelem soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2019 jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Do letošního ročníku se z důvodu pandemie mimořádně přihlašovaly projekty, stavby, technologie a inovace realizované na území České republiky v letech 2016–2020.

 

Desigo – flexibilní řídicí systém

Systém Desigo je díky jeho škálovatelnosti a modularitě možné použít pro automatizaci, řízení, dohled a optimalizaci provozu jedné nebo více technologií v budovách různých velikostí. Díky kompletnímu portfoliu může Desigo řídit zdroje tepla a chladu i jednotlivé místnosti, a navíc také nabízí nejflexibilnější řídicí systém pro správu budovy (BMS). Více o systému Desigo na: www.siemens.cz/desigo.

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení