Michal Pavlásek, specialista technolog v trutnovském závodě Siemens, vymyslel a vytiskl držáky na lahvičky s vakcínou proti nemoci covid-19 na své vlastní 3D tiskárně
19.4.2021

Zaměstnanec Siemens Trutnov „vytiskl“ držáky vakcín pro okolní nemocnice

Michal Pavlásek, specialista technolog v trutnovském závodě Siemens, vymyslel a vytiskl držáky na lahvičky s vakcínou proti nemoci covid-19 na své vlastní 3D tiskárně. Držáky slouží k převážení vakcín a další manipulaci, která musí být mimořádně šetrná.

„Inspiroval jsem se článkem na internetu, ve kterém se psalo o potížích zdravotníků a nemocnic při manipulaci s vakcínou. Kontaktoval jsem nemocnici v Trutnově, která mi potvrdila, že by držáky vakcín velice uvítala,“ vysvětlil svůj nápad Michal Pavlásek.

 

Skladování ve vertikální poloze

„Prvotní model držáku pro 3D tisk jsem stáhl z internetu, rozměry ale nebyly vyhovující,“ popisuje vývoj držáku Michal Pavlásek. Spojil se proto s koordinátorkou očkování z trutnovské nemocnice a společně stanovili správný rozměr, který by byl vhodný do boxů pro převážení vakcín. Podle zadaných rozměrů navrhl, na 3D tiskárně vyrobil a do nemocnice dodal první prototyp pořadače lahviček. Tento pořadač umožňuje přepravovat a skladovat nestabilní lahvičky s vakcínou ve vertikální poloze – tato poloha lahvičky je důležitá, protože vakcinační látka je velmi křehká a kvalita séra se případnými otřesy snižuje. Držák tedy celkově usnadňuje správnou manipulaci s vakcínou od jejího vyzvednutí v mraženém stavu až do finální aplikace.

 

Další pomoc nemocnicím

„S trutnovskou nemocnicí jsme se dohodli na další spolupráci, vymyslel a vyrobil jsem další držáky pro transport vakcín v polystyrenových boxech z FN v Hradci Králové do Trutnova,“ říká Pavlásek. Jedná se o stohovatelná plata, jejichž jednotlivá patra neleží přímo na vakcínách a nemůže tedy dojít k jejich poškození. Tento typ zakládání pojme 400 lahviček s vakcínami, každá lahvička obsahuje 5 dávek, to znamená, že tyto držáky pokryjí spotřebu až pro 2000 očkovaných.

 

S prosbou o pomoc se na Michala Pavláska obrátila i nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem, i pro ni Pavlásek navrhl a vytiskl potřebný model držáku.

 

Pro závod Siemens v Trutnově je společenská odpovědnost nedílnou součástí firemní kultury, proto se rozhodl tuto aktivitu podpořit a podílí se nákladech 3D tisku.

Sdílet článek
Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení