csm_A7300900_5b004ea294.jpg

Výrobce střešních krytin Isola Powertekk využil k návrhu a simulaci robotického pracoviště nýtování držáků okapů software Siemens Process Simulate

6.6.2024

Norský výrobce střešních krytin Isola Powertekk využil k návrhu, simulaci a virtuálnímu zprovoznění robotického pracoviště nýtování držáků okapů software Siemens Process Simulate. Projekt zrealizoval systémový integrátor a Siemens partner Blumenbecker Prag v závodě společnosti Isola Powertekk v Olomouci.

„Software Siemens Process Simulate je určen pro návrh a ověřování výrobních zařízení ve 3D prostředí. Umožňuje inženýrským firmám i výrobním organizacím virtuálně simulovat zařízení před jejich reálnou výrobou. Tím zkracuje dobu potřebnou k uvedení do provozu a šetří náklady na případné dodatečné úpravy,“ popisuje výhody řešení Tomáš Froněk, vedoucí oddělení Factory Automation a partnerské sítě ve společnosti Siemens Česká republika.

 

„Za hlavní přínos Process Simulate považujeme možnost ukázat zákazníkovi koncept nového řešení ve 3D a na základě zpětné vazby zapracovat zákazníkem požadované změny a úpravy. Některé dílčí úlohy a algoritmy vytvořené ve virtuálním prostředí jsme si ještě před nasazením v ostrém provozu u zákazníka ověřili v našem vlastním test bedu. Tím jsme maximálně zkrátili dobu potřebnou k uvedení do provozu,“ doplňuje Jiří Neumann, jednatel společnosti Blumenbecker Prag.

 

Software Siemens Process Simulate není jen 3D vizualizace, po schválení konceptu umožňuje ověřit například i takt výrobní linky. Rozdíl mezi simulovanou a reálnou dobou taktu je minimální, a to do 1 %.  „Process Simulate využívá modul RCS (Robot Controller Simulation), standardizované rozhraní pro integraci systému řízení pohybu, který je součástí řídicího systému robotu. Současně se kontroluje kinematika a odhalují případné kolize uchopovače robotu,“ vysvětluje Tomáš Froněk. Po odsouhlasení zákazníkem je možné vytvořit program pohybů robotu a nahrát jej jeho řídicího systému.

 

Za zásadní výhodu software Siemens Process Simulate v Blumenbeckeru považují možnost simulovat v jednotném prostředí roboty od různých výrobců. Inženýrské firmy mohou v Process Simulate navrhovat a simulovat jak jednodušší pracoviště, tak vysoce komplexní robotické výrobní buňky, v nichž je třeba zajistit synchronizaci pohybů několika robotů. Nástroje pro přesnou simulaci pohybu robotů umožňují navrhnout bezkolizní dráhu pro všechny roboty a optimalizovat doby jejich cyklů.

 

Ve výrobní hale společnosti Isola Powertekk v Olomouci instalovala firma Blumenbecker Prag robotické pracoviště určené k automatickému nýtování držáků okapů. Pracoviště karuselového typu je plně ovládané robotem KUKA KR6 R900 a odbavení jedné plné bedny o 50 dílech na něm trvá 4,5 minuty.

 

Operace prováděné pracovištěm zahrnují manipulaci a upínání vstupních polotovarů, automatické vkládání plechů, vkládání nýtů pomocí pneumatických kleští a válců s využitím vibračního podavače, automatické nýtování, lepení štítku (včetně kontroly čitelnosti čárového kódu) a skládání hotových dílů do bedny.

 

Norská společnost Isola Powertekk vyrábí již více než 65 let vysoce kvalitní střešní krytiny, které jsou oblíbené nejen ve Skandinávii, ale i v celé Evropě. Portfolio firmy zahrnuje asfaltové střešní šindele, maloformátové ocelové tašky, bezpečnostní prvky na střechy, podkladní pásy, okapy a nopové fólie pro zelené střechy, parkoviště a chodníky. V České republice má výrobní závody v Olomouci a v Bohdíkově.

 

„Velký důraz klademe na neustálé zlepšování svých výrobků s cílem co nejvíce zjednodušit prací řemeslníkům, kteří s našimi výrobky pracují, a na udržení vysoké kvality a konkurenceschopných cen. Dosahuje toho pomocí automatizace, která zahrnuje všechny oblasti výroby i výrobní logistiky,“ uzavírá Aleš Hodinář, finanční a provozní ředitel společnosti Isola Powertekk.

 

Sdílet článek
Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací na www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je přední technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, mobilitu a zdravotnictví. Cílem společnosti je vytvářet technologie, které mění každodenní život miliard lidí. Spojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům urychlit digitální transformaci a přechod k udržitelnosti. Díky tomu jsou továrny efektivnější, města obyvatelnější a doprava udržitelnější. Siemens také vlastní většinový podíl ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, předním světovém poskytovateli zdravotnických technologií, který utváří budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Více informací na www.siemens.com.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení