8650-1308477751
31.8.2020

Vozidla Siemens Inspiro uvedena do provozu na nové lince metra v bulharské Sofii včetně automatického řídicího a zabezpečovacího systému CBTC

Na konci srpna byla uvedena do provozu nová linka 3 metra v bulharské Sofii Moderní platforma vozidel metra Inspiro byla vyvinuta se zvláštním důrazem na automatizaci provozu, environmentální udržitelnost, vysokou spolehlivost a snížení hlučnosti

Moderní elektrické trakční jednotky Inspiro a systém pro řízení a zabezpečení jízdy vlaků Trainguard MT, využívající technologii CBTC (Communications Based Train Control), od společnosti Siemens Mobility byly dne 26. srpna 2020 uvedeny do provozu na lince 3 metra v bulharské Sofii za přítomnosti bulharského premiéra, Boyka Borissova, starostky hlavního města Sofie, Yordanky Fandakové, a výkonného ředitele „Metropolitan“ EAD, pana Stoyana Bratoeva.

Při oficiálním otevření stanice metra Lékařské univerzity měli všichni hosté možnost se při ukázkové jízdě přesvědčit o pohodlí a vysoké spolehlivosti nových jednotek metra Inspiro.  

Michael Peter, generální ředitel Siemens Mobility, uvedl: „Jsme hrdí na to, že jsme dodali jedno z nejúspěšnějších a ekologicky šetrných vozidel v oblasti městské železniční dopravy, které změní způsob, jakým lidé cestují napříč Sofií. Naše jednotky metra Inspiro byly vyvinuty se zvláštním důrazem na nízkou spotřebu energie, optimalizaci údržby, snadný přístup cestujících a velký ohled na životní prostředí. Na konci jejich životnosti lze zrecyklovat až 95 procent použitého materiálu.“

V březnu 2016 společnost Metropolitan EAD pověřila konsorcium skládající se ze společnosti Siemens a polského výrobce kolejových vozidel Newag výrobou vlakových souprav pro novou linku 3 metra v hlavním městě Bulharska. První objednávka  byla vázána na počáteční fázi stavebního projektu nové linky metra,  zahrnující prvních osm kilometrů se sedmi stanicemi, a obsahovala dodávku 20 jednotek typu Inspiro spolu s mobilní i traťovou částí automatického systému pro řízení a zabezpečení jízdy vlaků Trainguard MT, založeném na digitální datové rádiové komunikaci (CBTC) mezi palubní a traťovou částí, traťovým zabezpečovacím zařízením Trackguard Westrace MKII s počítači náprav Clearguard-ACM-200, automatickým kontrolním systémem Controlguide OCS, hlasovým rádiovým systémem a systémem přenosu dat, systémem Power SCADA Sitras RSC, traťovou digitální komunikační sítí, informačními panely pro cestující umístěnými ve stanicích, včetně Digital Station Manageru (DSM). K tomu byly též objednány nástupištní zástěny o poloviční výšce.  

Objednávka byla později rozšířena o opci na dalších deset jednotek a také potřebný automatizační systém pro provoz metra. Rozšířená smlouva zahrnovala dodávku technologie CBTC, stavědla, ATS, rádio, Power SCADA, DSM a dveře pro dalších 5 stanic. Tato vozidla mají být postupně dodána do dubna 2021.

Vozové skříně jednotek Inspiro byly vyrobeny v rakouském závodě Siemens Mobility ve Vídni, zatímco podvozky se vyrábějí v závodě Siemens Mobility v Grazu. Finální montáž, tovární testy a statické uvedení do provozu se provádí v továrně Newag v polském Nowém Saczu. Významným faktorem, zajišťujícím vzájemnou kompatibilitu, je společné technické řešení a dodání vozidel a mobilní i traťové části systému pro automatické řízení a zabezpečení jízdy vlaků.

Nejvyšší provozní rychlost jednotek je 80 kilometrů za hodinu. Podlaha je tvořena kompozitními panely skládajícími se z korku a hliníku, které mají nižší hmotnost a absorbují zvuk. Jednotky disponují vysoce redundantním trakčním a brzdovým systém, který zajišťuje vysokou spolehlivost a elektrodynamické brzdění téměř až do plného zastavení.

Sdílet článek
Siemens Mobility, s.r.o.
Siemens Mobility, s.r.o. je součástí společnosti Siemens Česká republika, zároveň je však samostatným právním subjektem. Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými 10 500 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, energetiku, dopravu a veřejnou infrastrukturu, technologie budov a zdravotnictví. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace, automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na www.siemens.cz/mobility a www.siemens.cz.
Siemens Mobility GmbH
Siemens Mobility GmbH je samostatnou společností v rámci globálního technologického koncernu Siemens AG. Už více než 175 let je lídrem v oblasti inteligentních dopravních řešení a neustále inovuje své portfolio v klíčových oblastech kolejových vozidel, automatizace železnice a elektrifikace, dopravních řešení na klíč a souvisejících služeb. Díky digitalizaci umožňuje společnost Siemens Mobility dopravním operátorům po celém světě budovat inteligentní infrastrukturu a trvale zvyšovat její hodnotu v průběhu celého životního cyklu, zvyšovat kvalitu služeb pro cestující s garantovanou dostupností. V obchodním roce 2022, který skončil 30. září 2022, dosáhla společnost Siemens Mobility obratu 9,7 miliardy EUR a celosvětově zaměstnávala přibližně 38 200 zaměstnanců. Další informace naleznete na www.siemens.com/mobility.

Siemens Mobility, s.r.o., Communications
Kontakt pro média: Petra Kracíková
+420 731 124 197
petra.kracikova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení