HQSIPR202209146546.jpg
20.9.2022

Společnosti Siemens a Shell podepsaly memorandum o porozumění zaměřené na rozvoj nízkouhlíkových a vysoce energeticky účinných řešení

  • Spolupráce by měla urychlit transformaci energetiky
  • Partnerství se zaměří na ekologické vodíkové projekty společnosti Shell a jejích zákazníků
  • Klíčovým milníkem partnerství je projekt Holland Hydrogen 1 v Rotterdamu

Společnosti Siemens Smart Infrastructure a Shell Global Solutions International BV podepsaly memorandum o porozumění, jehož cílem je spolupráce na vývoji nízkouhlíkových a vysoce energeticky účinných řešení na podporu transformace odvětví energetiky. Dohoda se zaměří na projekty výroby zeleného vodíku pro průmyslové aplikace společnosti Shell a jejích zákazníků a rovněž na posílení spolupráce v oblasti biopaliv a cirkulární chemie. Na základě podepsaného memoranda budou Siemens a Shell vytvářet řešení určená ke zvýšení energetické účinnosti a výrobě udržitelné energie. Zahrnovat budou mj. digitalizaci, účinné sítě a výrobu, distribuci a využití zeleného vodíku. Partnerství uzavřené s obchodní jednotkou Siemens Electrification and Automation by mohlo posílit synergie pro obě strany. Zatímco Siemens plánuje v rámci spolupráce přispět k urychlení přechodu firmy Shell na bezemisní provoz, Shell hodlá koncernu Siemens a jeho přidruženým společnostem dodávat nízkouhlíkové produkty, které snižují emise v celém dodavatelském řetězci, v provozech a ve fázi používání produktů Siemens včetně dodávek biopaliv.

„Společnost Siemens se zavázala, že u svých produktů a řešení v rámci elektrifikace nebude do budoucna využívat fosilní paliva. Toto partnerství je klíčem k podpoře tohoto úsilí a k přechodu na udržitelné dodávky energie,“ uvedl Stephan May, generální ředitel jednotky Electrification and Automation společnosti Siemens Smart Infrastructure. „Partnerství se společností Shell dokonale zapadá do naší vize elektrifikace a snaze pomáhat zákazníkům z oblasti průmyslu a infrastruktury snižovat uhlíkovou stopu a dosahovat cílů v oblasti udržitelnosti.“

Siemens dodává elektrická zařízení – rozvaděče, čerpadla, transformátory a řídicí systémy SCADA– společnosti Shell již více než deset let. V uplynulých letech začal dodávat i kolaborativní řešení zahrnující širokou škálu produktů a služeb v oblasti elektrifikace a automatizace s podporou standardizace zařízení v rámci programu JIP33, což je soubor standardizovaných průmyslových specifikací pro zadávání zakázek v ropném a plynárenském průmyslu. Shell přikládá vztahu se společností Siemens veliký význam, jelikož otevírá cestu k rychlejší transformaci odvětví energetiky.

„Pro budoucí zajištění nízkouhlíkových energetických řešení je hluboká spolupráce s partnery nezbytná. Vzhledem k současným vztahům se společností Siemens očekávám, že toto memorandum přinese našim týmům ještě těsnější spolupráci,“ dodal Graham Henley, Senior Viceprezident, Engineering&Project Capability, Shell. „Široké odborné znalosti společnosti Siemens v oblasti elektrifikace a automatizace a projektantské a projektové schopnosti a ambice společnosti Shell v oblasti transformace energetiky se ukáží jako silná kombinace.“

Memorandum o porozumění je založeno na tomto vztahu a spolupráci na několika projektech, která trvá od roku 2010. Jedním z klíčových milníků pokroku v oblasti výroby zeleného vodíku je nedávno ohlášená výstavba projektu Holland Hydrogen 1 (HH1) společnosti Shell na Maasvlakte v Rotterdamu. S kapacitou 200 MW a 60 tunami vodíku denně by se měl projekt HH1 stát jedním z největších zařízení na výrobu zeleného vodíku na světě a největším v Evropě. Divize Electrification and Automation společnosti Siemens hraje důležitou roli při plánování, výstavbě a realizaci tohoto projektu jako dodavatel rozvodného vedení a automatizace rozvoden. Na základě smlouvy o poskytování služeb se bude podílet i na provozu elektrárny, jejíž spuštění je plánováno na rok 2025. Zařízení bude vyrábět vodík pomocí elektřiny dodávané z větrných elektráren v Severním moři.

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení