Digital-blockchain-original_original (1).jpg
15.2.2023

Společnost Siemens vydala první digitální dluhopis s využitím blockchainu

  • První digitální dluhopis vydaný na veřejné blockchainové platformě je plně v souladu s německým zákonem o elektronických cenných papírech (eWpG)
  • Siemens je průkopníkem digitální transformace kapitálových trhů a trhů s cennými papíry
  • Objem dluhopisů se splatností jeden rok činí 60 milionů eur
  • Emise byla prodána přímo investorům, platba proběhla tradičně přes bankovní účet

Siemens je jednou z prvních firem v Německu, která vydala digitální dluhopis v souladu s německým zákonem o elektronických cenných papírech (Gesetz über elektronische Wertpapiere, eWpG). Dluhopis o hodnotě 60 milionů eur je splatný do jednoho roku a je vydán s využitím veřejné technologie blockchain. Emise dluhopisu na blockchainu má oproti předchozím procesům celou řadu výhod, mj. eliminuje nutnost vydávat listinné globální certifikáty a provádět centrální clearing. Dluhopis může být navíc prodán přímo investorům bez potřeby zapojovat banku jako zprostředkovatele. 

 

„Naše inovativní produkty a technologie úspěšně podporují digitální transformaci našich zákazníků. Logicky proto zkoušíme a využíváme i nejnovější digitální řešení nabízené ve finančním světě. Jsme hrdí na to, že jsme jednou z prvních německých společností, která úspěšně vydala dluhopis na bázi blockchainu. Stáváme se tak průkopníkem dalšího rozvoje digitálních řešení pro kapitálové trhy a trhy cenných papírů,“ uvedl k emisi finanční ředitel koncernu Siemens AG Ralf P. Thomas.

Digitální dluhopisy na bázi blockchainu mohou být v Německu vydávány od června 2021, kdy vstoupil v platnost zákon o elektronických cenných papírech. Siemens tak využil možnost danou novým zákonem a prodal dluhopisy přímo investorům bez zapojení zavedených centrálních depozitářů cenných papírů. Platby proběhly tradičním způsobem, jelikož digitální euro nebylo v době uskutečnění transakce ještě k dispozici. Celá transakce mohla být dokončena během dvou dnů. 

„Díky posunu od listinné formy vydávání cenných papírů k veřejným blockchainům můžeme transakce provádět výrazně rychleji a efektivněji než v minulosti. Vzhledem k úspěšné spolupráci s našimi partnery v rámci tohoto projektu jsme dosáhli významného milníku v rozvoji digitálních cenných papírů v Německu,“ dodal Peter Rathgeb, hlavní hospodář (Corporate Treasurer) koncernu. „Na tomto rozvoji se budeme dále aktivně podílet.“

Registrátorem transakce byla Hauck Aufhäuser Lampe Privatbank AG a investory jsou DekaBank, DZ Bank a Union Investment.

 

Vizuál ke stažení

Sdílet článek
Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení