Siemens-One-Dollar-Glasses-01.jpg
14.2.2023

Software Siemens pomáhá poskytovat brýle těm nejpotřebnějším

  • Německá nezisková organizace EinDollarBrille využívá software Siemens Solid Edge k digitalizaci vývoje svého produktu
  • Od nápadu jednotlivce po globální dosah: do dnešního dne získalo brýle OneDollarGlasses již více než 420 tisíc lidí

Díky softwaru Solid Edge® od Siemens Digital Industries Software může nezisková organizace EinDollarBrille e.V. zajistit dostupné brýle nejpotřebnějším komunitám na celém světě. Organizace založená v roce 2012 poskytuje svému týmu a partnerům v deseti zemích nástroje a školení zaměřené na výrobu brýlí, tzv. OneDollarGlasses. Ty se vyrábí bez použití elektrické energie na unikátním stroji, který se nyní dále inovuje a vyrábí pomocí softwaru z portfolia Siemens Xcelerator.

 

„Chtěli jsem vytvořit brýle z materiálu o hodnotě menší než jeden dolar, aby si je mohli dovolit i ti nejchudší,“ vysvětluje zakladatel a generální ředitel EinDollarBrille Martin Aufmuth. „Naším cílem je nabídnout dlouhodobou a zároveň udržitelnou pomoc, a k tomu nestačí jen brýle po světě rozesílat. Dáváme lidem v jednotlivých zemích příležitost, aby si pomohli sami. Nabízíme možnost, jak si brýle OneDollarGlasses navrhnout a vyrobit na stroji, který nevyžaduje připojení k elektřině.“

 

Po prvních konceptech, prototypech a nákresech vytvořených manuálně a bez pomoci digitálních nástrojů bylo nezbytné nastavit efektivní výrobní procesy, aby se dosáhlo potřebné kvality brýlí. Takový proces začíná návrhem, hrubým konceptem a následnou digitalizací. Zatímco bylo možné využít jednotlivé náčrty a nákresy ohýbacího stroje, k dispozici nebyly žádné 3D CAD modely, jež by byly vhodné pro další kroky – například data, která lze poskytnout výrobcům CNC zařízení.

 

Pro vyřešení této situace počátkem roku 2022 jeden ze solution partnerů společnosti Siemens – PBU CAD-Systeme – do celého procesu zapojil software Siemens Solid Edge. Díky pomoci CAD konzultantky a dobrovolnice Sabine Adams pokročili ve vývoji ohýbacího stroje (nyní již jeho 13. generace), který dále zdokonalili, a navíc optimalizovali další nástroje a měřidla potřebné pro výrobu brýlí.

 

Sabine Adams ze všeho nejdříve pomocí Solid Edge vytvořila model brýlí a jejich čoček ve 3D. Tento inteligentní 3D model produktu se dále používá k dokumentaci a certifikaci ohýbacího stroje a brýlí a k objednávání čoček. U samotného ohýbacího stroje využila Sabine Adams stávající náčrtky a technické nákresy na papíře s ručně psanými poznámkami. Společně s týmem definovala rozměry, tolerance i potřebné formy tak, aby bylo možné inovativní ohýbací stroj odborně popsat a zdokumentovat.

 

Od vynálezu průkopnického stroje na OneDollarGlasses se organizace EinDollarBrille rozrostla a nyní pro ni pracuje 500 dobrovolníků a zaměstnanců po celém světě. Společnost Siemens podporuje startupové organizace, které se snaží zlepšovat život na zemi, prostřednictvím programu Solid Edge Startup. 

Více informací (v angličtině) o tom, jak pomocí softwaru Siemens Solid Edge novým a revolučním způsobem získávají brýle ti, kdo je nejvíce potřebují, naleznete zde.

Fotografie ke stažení

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení