20230426_103237.jpg
26.4.2023

Siemens zprovoznil první tuzemskou 90 kW veřejnou dobíjecí stanici umožňující bezkontaktní platbu kartou

Společnost Siemens zprovoznila výkonnou dobíjecí stanici Unity 90 o výkonu 90 kW s integrovaným bezdotykovým platebním terminálem. Jedná se o první tuzemskou veřejnou dobíjecí stanici s možností přímé platby přiložením bezkontaktní platební karty. Stanice se nachází před vlakovým nádražím ve Strakonicích, provozuje ji společnost E.ON Česká republika.

Zaplatit za načerpané fosilní pohonné hmoty platební kartou je zcela běžné. Platby za dobití elektromobilů však v Česku probíhají především prostřednictvím RFID karet a čipů, které nejčastěji vydávají energetické společnosti nebo např. výrobci elektromobilů. K použití různých systémů je nezbytné pořídit si RFID karty různých společností a instalovat jejich aplikace, což pro uživatele snižuje komfort použití.

 

Dobíjecí stanice Siemens Unity 90 je vybavena integrovaným platebním terminálem Ingenico Self 2000, který elektromobilistům umožní zaplatit za dobitou elektrickou energii bankovními bezkontaktními platebními kartami. Použít je možné karty, chytré telefony s NFC podporou, chytré hodinky apod.

 

Zprovozněním tohoto řešení se elektromobilita přibližuje standardu čerpacích stanic, u kterých je možné využívat všechny dostupné formy plateb. Zavádění harmonizovaných platebních systémů je nezbytné také z pohledu Evropské komise, podle programu Fitfor55 by měly být od roku 2025 bezkontaktní platební terminály instalovány na všech dobíjecích stanicích.

 

„Naše jednoduché a široce použitelné řešení nabídne uživatelům dobíjecích stanic v síti EON pohodlnou možnost platby za dobití elektromobilu,“ říká Martin Šilar, vedoucí oddělení elektromobility českého Siemensu. „Pro široké přijetí elektromobility jsou dostupnost a komfort dobíjení včetně možností platby zcela zásadní. Rychlé, spolehlivé dobití a snadnou platbu kartou můžeme považovat za trend, který se bude dál rozšiřovat a rozvíjet,“ uzavírá Šilar.

 

„V dnešní době nalezneme platební terminály téměř všude, nicméně v elektromobilitě si řidiči museli kvůli různým technickým obtížím vystačit při platbě kartou pouze s QR kódem umístěným na stanici. Abychom udělali přechod na elektromobilitu jednodušší, rozhodli jsme se, že stanice začneme postupně bezkontaktními terminály osazovat. Všechny dobíjecí huby, které v příštích letech postavíme, budou bezkontaktním terminálem vybavené. Jen během tohoto roku by jich mohlo vyrůst dalších pět například ve Velké Bítěši, ve Zdibech a Horních Počernicích u Prahy nebo v Brně. Předbíháme tím i očekávání Evropské komise. Podle směrnice pro alternativní paliva AFIR by měly být od roku 2025 bezkontaktní platební terminály instalovány na všech dobíjecích stanicích,“ doplňuje Martin Klíma, jednatel společnosti E.ON Drive Infrastructure, která má v rámci skupiny E.ON výstavbu a správu veřejné dobíjecí sítě na starost.

 

Siemens společnosti E.ON dodá a nainstaluje celkem 60 kusů dobíjecích stanic Unity 50. Dobíjecí stanice Siemens jsou budovány v rámci Operačního programu Doprava, který přispívá ke zlepšení a zkvalitnění infrastruktury dobíjecích stanic a zvýšení hustoty této sítě.

 

V rámci této unikátní dodávky byla základní verze dobíjecí stanice Unity 50 výkonově rozšířena na Unity 90, tj. na výkon 90 kW. Dobíjecí stanice je navíc vylepšena o systém paralelního dobíjení, který umožní souběžné stejnosměrné (DC) dobíjení 1x 60 kW a 1x 30 kW (nebo 1x 90 kW). Kromě DC konektorů disponuje dobíjecí stanice AC konektorem Type 2 o výkonu až 22 kW. Výsledkem je, že na takto konfigurované stanici lze dobíjet až 3 elektromobily zároveň. Do budoucna lze také tuto stanici rozšířit na Unity 120, tj. na 120 kW.

Přesná adresa dobíjecí stanice:

E.ON Dopravní terminál Strakonice
U Nádraží 1315, 386 01 Strakonice

Více informací o Simens řešeních pro dobíjecí infrastrukturu naleznete na www.siemens.cz/elektromobilita.

Fotografie ke stažení

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení