landstrom-portofkiel-aida-c-siemens-ag-lr-06107.jpg
4.7.2022

Siemens vybuduje v Kielu jeden z největších pobřežních zdrojů energie v Evropě

  • Výstavba dvou nových pobřežních řešení pro elektrické napájení SIHARBOR v kielském přístavu Ostuferhafen
  • Souběžné napájení elektrickou energií až tří osobních či nákladních lodí nebo trajektů
  • Pobřežní řešení pro elektrické napájení elektrickou energií SIHARBOR by měly být uvedeny do provozu koncem roku 2023
  • Výletní lodě a trajekty budou moci získávat energii ve všech terminálech ve vnitřním městě i v přístavu Ostuferhafen v Kielu.

Německá společnost SEEHAFEN KIEL GmbH & Co. KG si u koncernu Siemens AG zadala výstavbu dalších dvou pobřežních pobřežních řešení pro elektrické napájení SIHARBOR v kielském přístavu Ostuferhafen. Projekt, jehož celková investice by měla dosáhnout přibližně 17 milionů eur, zahrnuje pobřežní řešení pro elektrické napájení pro výletní lodě a trajekty s frekvencí sítě 50/60 Hz a další elektrické napájení určenou pro trajekty s frekvencí sítě 50 Hz. Zařízení budou dodávat elektřinu, kterou lodě potřebují během pobytu v přístavu, z obnovitelných zdrojů energie na břehu namísto z palubních dieselových generátorů, které je tím pádem možné zcela vypnout. Propojení ukotvené lodi se systémem SIHARBOR funguje přes kabel, do speciální „zásuvky“. Nové pobřežní napájecí systémy budou patřit mezi největší zařízení svého druhu v Evropě. Po dokončení projektu koncem roku 2023 bude kielský přístav schopen zásobovat zelenou energií až šest lodí současně na všech svých hlavních terminálech pro osobní i nákladní dopravu a trajekty. Tento systém se již používá například v přístavech Lübeck či Hamburk.

 

„Připojení lodí k pobřežní síti má obrovský ekonomický a ekologický dopad. Lodě ušetří drahé palivo, provozovatelům přístavů se otevírají nové obchodní modely a zaměstnanci přístavu i obyvatelé budou mít prospěch z výrazného snížení hluku a znečištění,“ vysvětluje Markus Mildner, ředitel Siemens eMobility. Siemens má na starosti plánování realizace, dodávku, montáž, kabeláž a uvedení do provozu všech zařízení a konstrukčních prvků potřebných pro provoz pobřežních napájecích systémů SIHARBOR, dále nezbytné stavební, inženýrské a hydraulické práce a celkové uvedení systému do provozu.

 

Spolupráce s provozovatelem přístavu v Kielu vstupuje do další fáze

 

Společnost Siemens získala novou zakázku na základě celounijního výběrového a vyjednávacího řízení s předběžnou kvalifikační soutěží. „Siemens byl pro nás silným partnerem již v předchozím projektu pobřežních napájecích systémů. A opět předložili ekonomicky nejvýhodnější nabídku. Těšíme se tak na další spolupráci,“ uvedl dr. Dirk Claus, jednatel SEEHAFEN KIEL GmbH & Co. KG. Nový pobřežní napájecí systém v Ostuferhafenu navazuje na úspěch dřívější spolupráce – stávající pobřežní napájecí systémy v Ostseekai, Schwedenkai a Norwegenkai vybudovala rovněž společnost Siemens.

 

Dvě elektrárny nabídnou až tři možnosti napájení

 

Projekt výstavby v přístavu Ostuferhafen zahrnuje dva pobřežní napájecí systémy schopné zásobovat až tři námořní plavidla současně. První z nich je navržena tak, aby mohla zásobovat až dva trajekty nebo výletní lodě, a připojuje čtyři kotviště v Ostuferhafenu k pobřežnímu napájení. Má výkon 16 MVA a může zásobovat výletní lodě a trajekty s frekvencí 50 nebo 60 Hz a napětím 6,6 kV nebo 11 kV. Druhý napájecí systém s frekvencí sítě 50 Hz je určena výhradně pro nákladní lodě a lodě typu RORO a zásobuje dvě kotviště napětím 6,6 kV nebo 11 kV s maximální kapacitou 5 MVA.

 

Bezemisní budoucnost

 

Rozšíření pobřežní energetické infrastruktury je jedním z prioritních projektů společnosti SEEHAFEN KIEL. Dlouhodobě sleduje jasnou strategii udržitelnosti, jejímž cílem je dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality. Kromě vlastního přechodu na udržitelné zdroje energie a inovativních řešení pro ochranu klimatu chce přístav využít svou pobřežní energetickou infrastrukturu k vytvoření pobídek pro lodní společnosti zaměřených na snižování emisí uhlíku, když jsou jejich plavidla v přístavu. „Pobřežní napájecí systémy jsou klíčovou součástí našich snah o udržitelnost. Doufáme, že od roku 2024/25 využijeme naši infrastrukturu pro zásobování šesti lodí, aby přibližně 80 % všech lodí mohlo být během kotvení připojeno k elektrické síti,“ dodal D. Claus. Kromě nižších emisí CO2 snižuje připojení lodí k pobřežní síti během kotvení i celkovou hladinu hluku a znečištění.

 

Fotografie ke stažení

Sdílet článek
Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení