SPS1.png
7.11.2022

Siemens představuje inovace v oblasti technologie pohonů pro udržitelnou a hospodárnou výrobu

  • Nové funkce Analyze MyDrives Edge pro optimální spotřebu energie
  • Analyze MyDrives Edge je součástí platformy Siemens Xcelerator
  • Nový kompaktní DC/DC měnič Sinamics DCP 250 kW

Na letošním veletrhu SPS v Norimberku představí společnost Siemens dvě velké inovace v oblasti energeticky úsporných a udržitelných technologií pohonů. První novinkou je nová funkce osvědčené aplikace Analyze MyDrives Edge, která s využitím umělé inteligence zajišťuje transparentnost spotřeby energie celého pohonného systému. Edge aplikace vybavená prvky umělé inteligence totiž veškerá data vypočítá bez potřeby dalších senzorů a speciálních měřicích přístrojů. Dále zobrazí efektivitu provozu pohonu, jeho spotřebu energie, provozní náklady a uhlíkovou stopu. Na základě těchto údajů je pak možné lépe optimalizovat nastavení pohonů podle požadavků zákazníka.

 

Nová funkce reaguje na aktuální potřebu větší udržitelnosti v průmyslu. Elektromotory spotřebují přes 70 procent energie v průmyslu. S více než 96% účinností jsou motory Simotics SD IE4 již samy o sobě vysoce energeticky úsporné a optimálně navržené přímo pro provoz v síti. Motory s velmi vysokou třídou účinnosti IE4, nebo dokonce IE5 mohou ušetřit až 6 % elektrické energie. Dalších až 30 % energie (v některých případech i více) lze ušetřit využitím správnou kombinací motoru a měniče použitých při provozu čerpadel, ventilátorů a kompresorů s proměnlivou rychlostí.

 

Skutečným klíčem k dosažení větší energetické účinnosti je však systém jako celek: interakce všech jednotlivých součástí a opatření – od účinnějších motorů s řízením proměnlivé rychlosti, přes digitální komponenty a nástroje až po využití elektricky vyrovnané energie v síti motorů – může ušetřit až 60 % energie. Digitalizace se tak do budoucna bude významnou měrou podílet na zvyšování energetické účinnosti aplikací řízených motory. Analyze MyDrives Edge je rovněž součástí nové digitální platformy Siemens Xcelerator, která zákazníkům všech velikostí nabízí možnost urychlit jejich digitální transformaci a zvýšit přidanou hodnotu. Platformu Siemens Xcelerator charakterizují jednoduchost, flexibilita a otevřenost zaměřená na ústřední cíl usnadnit, urychlit a rozšířit digitální transformaci podniků.

 

Druhá inovace, kterou Siemens představí na veletrhu SPS, je z oblasti hardwaru.

Jedná se o další kompaktní DC-DC měnič Sinamics DCP 250 kW. V současné době má tak Siemens v nabídce celkem tři kompaktní DC-DC měniče pro připojování baterií nebo superkondenzátorů do průmyslových pohonných systémů. Měniče Sinamics DCP 250kW nabízejí výstupní napětí až 1200 V. Nové zařízení splňuje stále rostoucí požadavky automobilového průmyslu a je optimálním řešením pro zkušební zařízení pro elektromobily. Z hlediska účinného využití energie přinášejí DC regulátory i další výhody: v systémové síti lze využít přístroje pro ukládání energie (například akumulátory), k vyrovnání absorpce zatížení z elektrické sítě, což eliminuje zejména výkonové špičky. V systému stejnosměrného napětí lze dále využít i brzdnou energii. Při vhodném návrhu systému není u DC měničů také potřeba tolik kroků při převodu, další výhodou je jednodušší napájení z obnovitelných zdrojů energie, například solárních panelů.

Kompaktní DC-DC měnič Sinamics DCP může být nasazen okamžitě bez dalšího projektování, navíc umožňuje snadné rozšíření výkonu díky paralelnímu zapojení několika měničů.

Fotografie ke stažení

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení