DDC-Key-Visual-1920x1080.jpeg
10.5.2023

Siemens představuje digitální datový řetězec pro úsporu času a nákladů

  • Pilotní projekt v továrně společnosti Bayer v Dormagenu
  • Spolehlivá identifikace výrobku pomocí ID odkazu a rychlý přístup k digitálním informacím o výrobku
  • Automatické poskytování dat prostřednictvím platformy pro výměnu informací

Digitální a trvalý přístup k produktovým datům pro jednotlivé komponenty zařízení – to je základní myšlenka tzv. digitálního datového řetězce (DDC). Společnost Siemens je v oblasti mapování celého digitálního datového řetězce předním inovátorem. Aktuálně totiž dodala divizi Crop Science společnosti Bayer několik převodníků tlaku SITRANS P320 se standardizovanými ID odkazy pro jedinečnou identifikaci objektu. Tímto způsobem bylo možné přenést související specifickou digitální dokumentaci v souladu s předpisem VDI 2770 přímo do ERP systému, který se ve společnosti Bayer používá. „Díky digitálnímu datovému řetězci ušetří provozovatelé zařízení spoustu času a prostředků,“ uvedl Axel Lorenz, generální ředitel jednotky Process Automation společnosti Siemens. „Pracovníci údržby tráví v současné době většinu pracovní doby vyhledáváním relevantních informací. V budoucnu bude možné komponenty na provozní úrovni rychle a spolehlivě identifikovat pomocí mobilních zařízení. Všechny informace o daném komponentu jsou pak zároveň okamžitě k dispozici v digitální podobě, například pro potřeby provozu nebo údržby.“

 

Informace výrobce o jednotlivých komponentech zařízení jsou pro provoz klíčové

V procesních závodech se používají nejrůznější technické produkty, komponenty a vybavení. Pro jejich správné plánování, instalaci, zprovoznění, provoz, čištění, údržbu a servis po celou dobu životnosti jsou klíčové informace obsažené ve specifikacích výrobce. Tyto informace lze nyní standardizovaným způsobem přečíst v cloudu prostřednictvím digitálního datového řetězce a zpřístupnit je bez ohledu na lokalitu. Za vznikem digitálního datového řetězce (Digital Data Chain, DDC) stojí konsorcium Digital Data Chain Consortium (DDCC), které od roku 2021 sdružuje přes 50 společností působících v procesním průmyslu. Jeho cílem je vytvořit standardy a platformy pro vzájemnou výměnu informací. V budoucnu by mělo být možné jednotlivě identifikovat všechny fyzické objekty v zařízení prostřednictvím digitálního štítku – po celou dobu jejich životnosti a ve všech fázích životního cyklu výrobku.

 

Stačí naskenovat a všechny informace budou přeneseny do ERP systému

Konzistentnost dat v rámci digitálního datového řetězce zajistí tři technologie: automatická identifikace komponent zařízení (podle IEC 61406-1), digitální informace o výrobci (podle směrnice VDI 2770) pro standardizované poskytování dat a cloudová informační platforma (IEP – Information Exchange Platform). Minimální požadavky na globálně unikátní identifikaci fyzických objektů jsou uvedeny v mezinárodní normě IEC 61406-1. V souladu s touto normou dodává Siemens stále více přístrojů, které obsahují tento identifikační odkaz pro přístup do cloudu, jehož prostřednictvím jsou poskytovány informace o výrobku. „Digitální datový řetězec umožňuje přenášet specifikace výrobců komponent přímo do ERP systému příjemce během skenování při příjmu zboží,“ dodává A. Lorenz.

Kromě převodníku tlaku SITRANS P320 nabízí Siemens i další produkty kompatibilní s DDC, například modul digitálního výstupu DQ 16 pro řídicí systém SIMATIC S7-1500.

 

Další informace o zavádění digitálního datového řetězce společností Siemens najdete na adrese: https://siemens.com/digital-data-chain.

Fotografie ke stažení

Sdílet článek
Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení