Water-campaign-2022-DrinkingWater-CMYK_medium.jpeg
17.5.2023

Siemens na výstavě VODOVODY-KANALIZACE představí komplexní portfolio řešení pro udržitelný vodohospodářský průmysl

  • Simatic PCS Neo inovovaný systém určený pro řízení procesů s širokou paletou knihoven pro vodohospodářství
  • SIWA Leak Plus software s prvky AI pro vyhledávání úniků pitné vody v městských sítích
  • SIMATIC Energy Manager PRO systém energetického managmentu certifikovaný dle ISO 50001
  • Digitalizace ve vodohospodářství: projektování, realizace a optimalizace výroby informačních a provozních technologií (IT/OT) Insights Hub
  • Nová řada měničů G120X s hardwarovou a softwarovou vybaveností přímo pro aplikace ve vodárenství
  • Energeticky úsporné pohony pro vodohospodářství

Na mezinárodní výstavě VODOVODY-KANALIZACE (VOD-KA), který proběhne od 23. do 25. května 2023 na výstavišti v Letňanech, představí český Siemens komplexní portfolio řešení pro vodohospodářský průmysl. V rámci expozice Siemens nabídne ukázky ucelených řešení pro vodárenství: od procesní instrumentace a průmyslové komunikace přes spínací techniku a napájecí systémy, technologie pohonů až po automatizaci, digitalizaci a řízení procesů. Expozici Siemens si mohou návštěvníci výstavy prohlédnout v Hale 3, stánek č. 39.

 

„Technologie, které zákazníkům nabízíme, vykazují vysokou provozní spolehlivost a disponují nejvyššími standardy kybernetické bezpečnosti,“ vysvětluje Oldřich Kupa, prodejní specialista pro oblast vodohospodářství společnosti Siemens.

Úniky vody: problém, který mají úplně všichni

Na cestě od zdroje přes úpravnu až ke konečnému spotřebiteli vždy dochází ke ztrátám. V České republice se uvádějí průměrné ztráty pitné vody ve vodohospodářské infrastruktuře okolo 15 %. Nejlepší české vodárny deklarují úniky nižší než 10 %, u některých však úniky přesahují 50 %. Na výstavě VOD-KA Siemens představí modulární softwarový systém SIWA Leak Plus s prvky AI, který dokáže lokalizovat a kvantifikovat úniky vody v sítích.

 

Vodohospodářství trápí vysoké ceny energií

Vodohospodářství je energeticky vysoce náročný obor. Ke snížení spotřeby energií může výrazně přispět řešení SIMATIC Energy Manager PRO s certifikací ISO 5001, které dokáže podrobně vizualizovat toky energie a údaje o spotřebě v procesech, přiřadit je k příslušným nákladovým střediskům a napomoci identifikovat případné příčiny změn. SIMATIC Energy Manager Pro také průběžně vyhodnocuje opatření zavedená v zájmu energetické účinnosti, optimalizuje nákupy energií a porovnává energetickou účinnost v různých závodech a lokalitách, v neposlední řadě pomáhá díky certifikaci ISO50001 zjednodušit proces energetických auditů. Na výstavě VOD-KA Siemens představí přínosy tohoto řešení na modelu čistírny odpadních vod.

 

Řízení procesů ve vodárenství

Řídicí systémy Siemens se vyznačují maximální flexibilitou, spolehlivostí a účinností. Nejmodernější plně webový distribuovaný řídicí systém Siemens, Simatic PCS neo, vyniká snadným a přehledným ovládáním, flexibilitou a možností přístupu z různých zařízení, včetně mobilních. Velkou předností systému je i využití standardizovaných funkčních bloků a rozhraní HTML5 v inženýrské i procesní stanici. Samozřejmostí je vysoká míra kybernetické bezpečnosti.

 

Digitalizace ve vodohospodářství

Na výstavě VOD-KA Siemens představí systémy, které zajistí konzistentní řízení dat během celého životního cyklu, a to prostřednictvím rozhraní COMOS. Projektování, realizaci a optimalizaci výroby informačních a provozních technologií (IT/OT) lze uskutečnit s platformou Insights Hub. Velké množství dat, které se ve vodárenství sbírá, lze ukládat v cloudovém úložišti a zpracovávat je s pomocí aplikací vyvinutých pro specifické potřeby vodohospodářství. Efektivní a rychlé zprovoznění nového zařízení pomáhají zajistit platformy pro simulace a virtuální zprovoznění.

 

Chytré měniče, prvky procesní instrumentace, spínací technika a pohony s nejvyšší účinností

Nová řada měničů SINAMICS G120X cílí svou hardwarovou a softwarovou vybaveností přímo na aplikace do vodárenství. Měniče G120X lze využít v jakékoliv individuální aplikaci v oblasti regulovaných pohonů, ať už jde o nízké, střední nebo stejnosměrné napětí.

 

Měřicí přístroje Siemens zajišťují bezpečnost a kvalitu v oblasti dodávek vody a čištění odpadních vod a dokonale si rozumí s průmyslovými automatizačními a řídicími systémy, což přispívá ke zvýšení spolehlivosti a transparentnosti vodárenských procesů. Patří sem přístroje pro měření tlaku, teploty nebo průtoku a další komponenty.

 

Součástí expozice jsou také příklady portfolia vlastních síťových prvků SCALANCE a RUGGEDCOM. Produkty jsou vhodné pro metalické, optické, ale i bezdrátové sítě – od WiFi 6 až po 5G . Uplatní se od cyklických komunikací Profinet až po telecontrol protokoly (IEC-104/DNP3), kdy se standardní modulární řídicí systém SIMATIC S7 rozšíří o komunikační procesory s telemetrickými funkcemi. Zvláštní kapitolou jsou kompaktní prvky SIMATIC RTU3000C s nízkou spotřebou, které umí pracovat i v sítích s nízkou propustností, jako jsou  GPRS nebo dnes moderní NB-IOT/LTE-M. Vyšší zabezpečení aplikací vzdáleného sledování a ovládání RTU umožňuje jejich kombinaci s řešeními pro zabezpečený vzdálený přístup (SINEMA Remote Connect).

 

Expozice představí i spínací techniku Siemens, která vyniká modulárním designem, jenž umožňuje mimořádně jednoduché projektování a snadnou montáž v rozvaděčích. Spínací techniku Siemens lze snadno integrovat do distribuovaných systémů. Návštěvníci se mohou seznámit s inteligentní motorovou ochranu SIMOCODE pro a softstartéry řady SIRIUS 3RW5, které jsou vhodné mj. pro plynulé spouštění a doběh čerpadel.

 

Účinné pohony třídy IE4 a IE5, které Siemens představí na výstavě VOD-KA, splňují nejen současné, ale i budoucí standardy a požadavky. Digitální řešení dokážou proměnit data z těchto pohonů ve skutečně cenné zdroje a díky službám v oblasti prediktivní údržby (Predictive Maintenance Services) umožňují výrazně zvýšit produktivitu a efektivitu.

 

Návštěvníci expozice Siemens naleznou komplexní spektrum vzájemně kompatibilních produktů a řešení pro oblast řízení technologických procesů ve vodohospodářství, a to pro subjekty všech velikostí. Vystavované výrobky a řešení vykazují maximální stupeň provozní spolehlivosti a odpovídají posledním/nejvyšším standardům kybernetické bezpečnosti. Na výstavě VOD-KA Siemens představí také konkrétní reference, jak z České republiky, tak ze zahraničí, včetně projektů realizovaných s partnerskými společnostmi, např.  VDT Technology a.s., Elpremo spol. s r.o.., nebo ISATS.

 

Více podrobností o technologiích představených na stánku Siemens naleznete na www.siemens.cz/vod-ka. Siemens je na výstavě VOD-KA tradiční vystavovatel; letos představí expozici na ploše 84 m2 v Hale 3, stánek číslo 39; jako spoluvystavovatel společnost HACH LANGE s.r.o.

 

Mezinárodní vodohospodářská výstava VODOVODY-KANALIZACE představuje nejvýznamnější oborové setkání v České republice https://www.vystava-vod-ka.cz/

Vizuály ke stažení

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení