msv2022-visual-beautiful.png

Siemens na MSV představí řešení pro flexibilní, odolnou a energeticky úspornou výrobu

14.9.2022

Rostoucí ceny energií, nejistota jejich dostupnosti, měnící se potřeby a požadavky zákazníků a nutnost udržet výrobu v chodu za všech okolností – aspekty, které dnes ovlivňují všechny výrobní podniky. „České průmyslové firmy si dnes musí poradit v mimořádně komplexním a nepředvídatelném prostředí. Udržet si konkurenceschopnost a vyrábět s vysokou přidanou hodnotou pomohou digitální technologie, jejichž portfolio na MSV představíme,“ uvedl generální ředitel českého Siemensu Eduard Palíšek.

Prezentace společnosti Siemens s názvem „Flexibilní, odolná a energeticky úsporná výroba“ je součástí expozice Digitální továrna 2.0 v pavilonu F.

 

Neplaťte za energii, kterou nepotřebujete

Náklady na energie dosahují v průměru až 10 % všech výrobních nákladů. V odvětvích náročných na spotřebu energie může tento podíl činit až 40 % a s rostoucími cenami to může být i víc. Na MSV Siemens představí řadu řešení, která dokážou energie výrazně ušetřit.

 

Systém SIMATIC Energy Manager pro řízení hospodaření s energiemi dokáže podrobně vizualizovat toky energie, údaje a identifikovat případné příčiny změn. Umožňuje vyhodnotit energetickou účinnost zařízení, optimalizovat nákupy energií a ukázat, kde je možné až 30 % energie ušetřit, a snížit tak i množství CO2 emisí.

 

Velkou část spotřeby elektrické energie, téměř 70 %, v průmyslu představují elektromotory. Samotné moderní motory mají až o 6 % nižší spotřebu energie, propojením s frekvenčními měniči lze potenciál úspor zvýšit na zhruba 30 %. Při digitalizaci celého systému v kombinaci s ukládáním energie mohou úspory dosáhnout až 60 %. Díky webové aplikaci SinaSave lze spočítat návratnost investice do energeticky efektivnějšího elektromotoru nebo celého pohonu ve spojení motoru s frekvenčním měničem a dalšími regulačními prvky.

 

Flexibilní v každé situaci

Schopnost rychle reagovat na změny je dnes základem konkurenceschopnosti. Efektivním řešením je využití digitálního dvojčete, které umožní upravovat výrobní řetězec tak, aby si poradil se změnami komponentů, materiálů i požadavků zákazníků. Výhody a přínosy digitálního dvojčete výroby ukazuje aplikace Run My Virtual Machine, kterou Siemens ukazuje v živém přenosu z výroby, nebo školní obráběcí stroj vybavený řídicím systémem Sinumerik One.

 

K vyšší flexibilitě výroby výrazně přispívají také řešení edge. Siemens Industrial Edge stojí mezi klasickým edge computingem a cloud computingem. Uživateli dovoluje využívat a podle vlastních potřeb si nakombinovat to nejlepší z obou těchto přístupů. Na rozdíl od konvenčních edge řešení Industrial Edge s cloudem počítá, odesílá do něj ale méně dat, která jsou již upravená a optimalizovaná. Díky tomu se neprojeví slabé stránky cloudových řešení, jako jsou dlouhá odezva anebo vysoké ceny za pronájem. Řešení současně umožňuje využít obrovskou výpočetní kapacitu cloudu a možnost okamžitého přístupu k datům kdykoliv a odkudkoliv.

 

Odolná a spolehlivá výroba

Neplánované prostoje způsobené poruchami zařízení mohou zapříčinit až 30% ztrátu výrobního výkonu. Řešení SITRANS SCM IQ pro preventivní údržbu poruchy včas odhalí a poskytne příležitost pro opravu. Aplikace výrazně šetří náklady na opravu, včetně nouzových dodávek náhradních dílů. Při využití IIoT navíc dokáže zvýšit výkon výrobní linky až o 10 %.

 

Kvalitu výroby i produktů pomáhá na maximální úrovni zvyšovat a hlídat umělá inteligence. Dokáže analyzovat ohromné objemy dat a pomocí strojového učení najít místa a výrobky, které je potřeba znova zkontrolovat nebo opravit. Siemens využívá prvky umělé inteligence i v edge. AI Edge aplikace je podobná aplikaci v chytrém telefonu a v rámci systému ji lze umístit na libovolný počet edge zařízení, kde je jejím úkolem vytvářet předpovědi v reálném čase.

 

Modernizace průmyslového zařízení

Přestavba a modernizace stávajícího výrobního zařízení je náročným úkolem a správa příslušných dat bývá velmi složitá. Továrny mají dlouhou životnost a data často nejsou k dispozici v elektronické podobě, což komplikuje proces digitální transformace. Softwarové řešení COMOS umožňuje spravovat data integrovaně v jedné platformě a připravit výrobní zařízení pro vytvoření digitálního dvojčete. Aplikace COMOS Mobile Worker pak zaznamenává všechny změny v technické dokumentaci a úkoly vykonané během modernizace a pohodlně je zobrazuje prostřednictvím rozšířené reality v tabletu nebo mobilním zařízení.

 

Nezapomínáme na vzdělávání

I v letošním roce pořádá český Siemens soutěž SINUMERIK CUP. Cílem soutěže je motivovat studenty středních škol k týmové práci, ke schopnosti přijmout osobní zodpovědnost a pomoci jim tak připravit se na budoucí povolání. Siemens je také partnerem soutěže v programování, kterou pořádá organizátor MSV 2022.

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací na www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je přední technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, mobilitu a zdravotnictví. Cílem společnosti je vytvářet technologie, které mění každodenní život miliard lidí. Spojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům urychlit digitální transformaci a přechod k udržitelnosti. Díky tomu jsou továrny efektivnější, města obyvatelnější a doprava udržitelnější. Siemens také vlastní většinový podíl ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, předním světovém poskytovateli zdravotnických technologií, který utváří budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Více informací na www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení