8685-0911544602
19.11.2020

Siemens Mobility dodavatelem inteligentního systému řízení dopravy na rakouských dálnicích

Siemens Mobility dodá kompletní technologii pro C-ITS systémy v Rakousku C-ITS umožňuje výměnu dat mezi vozidly a dopravní infrastrukturou na základě standardu ITS G5 Společnost ASFiNAG je prvním poskytovatelem infrastruktury v Evropě, který instaluje technologii C-ITS v takovém rozsahu na své dopravní infrastruktuře

Společnost Siemens Mobility uzavřela partnerství se společností ASFiNAG, zodpovídající za plánování, financování, stavbu, provoz a údržbu rakouské dálniční sítě, za účelem poskytnutí technologie inteligentního systému řízení dopravy, který umožňuje výměnu bezpečnostních informací mezi vozidly a infrastrukturou. Kooperativní inteligentní dopravní systém (C-ITS) je systém řízení dopravy nové generace, který využívá C-ITS technologii k analýze stavu dopravy a poskytuje motoristům informace o dopravních kolonách, nehodách a uzavírkách. ASFiNAG je prvním poskytovatelem dopravní infrastruktury v Evropě, který instaluje systém propojující vozidla a dopravní infrastrukturu na dálnice a rychlostní silnice. Proces implementace systému na více jak 2 200 kilometrů dálnic a rychlostních silnic v Rakousku již začal.

„Přímé propojení infrastruktury a řidičů významně přispěje k bezpečné, účinné a udržitelné mobilitě. ASFiNAG spouští digitální komunikaci mezi infrastrukturou a vozidlem a vozidly navzájem, a to po celé dálniční síti.“ uvedl Josef Fiala, výkonný ředitel ASFiNAG.

Bernd Datler, výkonný ředitel společnosti ASFiNAG Maut Service GmbH, dodává: „Zaváděním C-ITS získáváme vlastní nezávislou infrastrukturu pro přímé propojení s vozidly.“

„Digitalizace správy silnic a provozu je nezbytnou součástí budoucí mobility. Proto nás velmi těší spolupráce na projektu se společností ASFiNAG,“ řekl Markus Schlitt, generální ředitel společnosti Siemens Mobility Intelligent Traffic Systems. "Věříme, že inteligentní komunikace a technologické koncepty, které spojují vozidla různých výrobců s inteligentní infrastrukturou, pomáhají městům, nebo v tomto případě dálničním úřadům, řídit dopravu a zlepšovat kvalitu života tím, že významně snižují dopravní kolony, nehody a emise."

ASFiNAG v současné době zahájil proces instalace zařízení podél rakouských dálnic, což zahrnuje až 525 jednotek RSU (Road Side Unit) od společnosti Siemens Mobility a zřízení řídicího centra. Očekává se, že první služby C-ITS, které budou řidiče varovat před nebezpečnými dopravními situacemi, by měly být nasazeny během příštích 16 měsíců. Další fáze projektu budou zahrnovat automatizované řízení a správu dopravní sítě.

Jednou z nejpodstatnějších výhod C-ITS je přenos dopravních událostí v reálném čase. Zjistí-li vozidlo problém, který se týká ostatních účastníků silničního provozu, okamžitě jej nahlásí pomocí rádia kompatibilním vozidlům v okolí. U vozidel s integrovanou funkcí C-ITS se příslušná zpráva zobrazí přímo řidiči. Vozidla IZS se díky systému C-ITS mohou dostat na místo určení rychleji a vozidla veřejné dopravy se mohou efektivněji pohybovat v městském provozu, například díky inteligentnímu ovládání světelné signalizace.

Produkty a technologie poskytované společností Siemens Mobility umožňují bezpečnou a přímou obousměrnou komunikaci mezi vozidlem a infrastrukturou a vytvářejí tak podmínky pro implementaci služeb C-ITS.

Projekt ASFiNAG využívá Centrální řídicí systém (CMS) od Siemens Mobility a jednotek RSU k propojení vozidel s infrastrukturou a středisky řízení dopravy pomocí sítě ITS-G5. Vysílací technologie tak nabízí bezpečnou komunikaci mezi vozidly a dopravní infrastrukturou.

V praxi vozidla přenášejí svou aktuální polohu, informace o rychlosti a směru jízdy prostřednictvím palubní jednotky (OBU) do jednotky RSU, která je poté předává do systému CMS. Jako centrální řídicí mechanismus CMS propojuje a monitoruje všechny jednotky RSU a používá přijatá data k udržení plynulejšího provozu v reálném čase. Zároveň může CMS prostřednictvím jednotek RSU posílat účastníkům provozu zprávy o nebezpečných událostech a aktuální dopravní informace. Data, která jsou přenášena mezi CMS, jednotkami RSU a OBU jsou chráněna a podepisována prostřednictvím Public Key Infrastructure (PKI) dle C-ITS specifikace, čímž systém splňuje nejvyšší požadavky z hlediska bezpečnosti a ochrany dat.

Produkty a technologie společnosti Siemens Mobility jsou vhodné pro každý typ vozidla. Jednotky RSU splňují veškeré technické požadavky na technologii C-ITS jsou odolné proti povětrnostním vlivům a byly vyvinuty v souladu s velmi vysokými bezpečnostními standardy společnosti Siemens Mobility.

Sdílet článek
Siemens Mobility, s.r.o.
Siemens Mobility, s.r.o. je součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií na železnici. V České republice zaměstnává více než 750 lidí v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Kromě obchodních týmů společnost tvoří oddělení vývoje a konstrukce kolejových vozidel, R&D centrum automatizace železnic, IT Hub a centra služeb (od schvalování kolejových vozidel po sdílené služby) či odštěpný závod Mobility Metro Services pro údržbu pražského metra linky C. Více informací naleznete na www.siemens.cz/mobility a www.siemens.cz/mobilityjobs.
Siemens Mobility GmbH
Siemens Mobility je samostatnou společností v rámci globálního technologického koncernu Siemens AG. Už více než 175 let je lídrem v oblasti inteligentních dopravních řešení a neustále inovuje své portfolio v klíčových oblastech kolejových vozidel, automatizace a elektrifikace železnice, dopravních řešení na klíč, softwarových řešení a souvisejících služeb. Díky digitalizaci umožňuje společnost Siemens Mobility dopravcům po celém světě budovat inteligentní infrastrukturu a trvale zvyšovat její hodnotu v průběhu celého životního cyklu, zvyšovat kvalitu služeb pro cestující s garantovanou dostupností. V obchodním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla společnost Siemens Mobility obratu 10,5 miliardy EUR a celosvětově zaměstnávala přibližně 39 800 zaměstnanců. Další informace naleznete na www.siemens.com/mobility.

Siemens Mobility, s.r.o., Communications
Kontakt pro média: Petra Kracíková
+420 731 124 197
petra.kracikova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení