DSC01546.jpg
4.9.2023

Siemens Desigo řídí technologie fotbalového svatostánku v Hradci Králové

Včera proběhlo slavnostní otevření fotbalového svatostánku Hradce Králové – nové Malšovické arény.  Stavba multifunkční arény za 763 milionů korun začala v srpnu 2021, autorem návrhu je architekt Tomáš Vymetálek. „Malšovický stadion je nabitý technologiemi a my jsme velmi hrdí, že je řídí právě systém Siemens Desigo s využitím vizualizační platformy Desigo CC,“ uvedl Jiří Tobolík, produktový manažer Desigo z divize Siemens Smart Infrastructure.

„Systémy Siemens Desigo kompletně monitorují a řídí osvětlení a všechna HVAC zařízení, která zajišťují vytápění, ohřev teplé vody, větrání a chlazení v celém areálu. Vedle toho jsme dodali i technologie elektrické požární signalizace,“ dodává Tobolík. Stavbu nové arény realizovalo sdružení firem STRABAG, Geosan Group a D&D Elektromont, na dodávkách společnosti Siemens se podíleli partneři DAHASL a 4 MaR.

 

 

Hradecká lízátka

Provozovatelem nové Malšovické arény je společnost FC Hradec Králové, a.s., jejíž jediným akcionářem je Statutární město Hradec Králové. Kapacita nového stadionu pro fotbalová utkání je 9300 diváků, přičemž všechna místa jsou určená k sezení a všechna jsou krytá. Součástí je také velkorysý VIP prostor s kapacitou 500 míst a 16 tzv. sky boxů s kapacitou 210 míst.

 

Dominantou a typickým znakem hradeckého stadionu byly od roku 1975 osvětlující stožáry, kterým pro jejich tvar neřekne nikdo jinak než lízátka. Lízátka jsou nedílnou součástí stadionu i nadále, jen jsou umístěna o něco blíž k sobě i hrací ploše. Každé lízátko má na výšku 54 metrů, váží 43 tun a využívá LED technologii. Hrací plochu osvětlují také reflektory ze střechy tribuny, čímž je zajištěna maximální kvalita a rovnoměrnost osvětlení po celé ploše. Na vše dohlíží vizualizační platforma Desigo CC, ve které má obsluha k dispozici připravené režimy, např. pro samotné utkání nebo jiné aktivity. LED svítidla jsou řízena prostřednictvím komunikačních linek DALI z automatizačních stanic řady Desigo PXC3.

 

Siemens Desigo

Regulátory řídicího systému Siemens Desigo jsou rozmístěny v celkem 18 rozvaděčích a vedle osvětlení monitorují a regulují také TZB/HVAC technologie:

  • Dvě větve na sekundárním okruhu předávací stanice tepla – první větev zajišťuje topnou vodu pro systém vytápění, topnou vodu pro výměníky ve vzduchotechnických jednotkách a také přípravu teplé vody. Druhá větev zajišťuje vyhřívání trávníku.
  • Zdroj chladné vody, tzv. chiller, který je umístěn na střeše objektu, je do systému měření a regulace integrován prostřednictvím komunikačního rozhraní Modbus. Dále fancoily pro chlazení, otopná tělesa a podlahovka pro vytápění vnitřních prostor. Celkem je v objektu instalováno 63 kusů IRC prostorových regulátorů, které zajišťují individuální regulaci jednotlivých místností a vytváří maximálně komfortní vnitřní prostředí při energeticky co nejefektivnějším provozu.
  • Desítky vzduchotechnických jednotek ve všech prostorech stadionu: regenerace a wellness, prádelna, šatny (domácí tým, hosté, rozhodčí), posilovna/fitness, mix zóna a presscentrum, VIP multifunkční zóna, sky boxy, administrativní prostory, sport bar, fanshop.

 

Moderní řešení systémů měření a regulace (MaR)

Siemens ve spolupráci s partnery pro realizaci zvolil novou generaci primárních regulátorů Desigo PXC4/PXC5/PXC7. IRC regulace zajišťují prostorové regulátory RDG200KN, které jsou dohlíženy prostřednictvím IRC automatizačních stanic PXC3. Pro celý systém měření a regulace jsou důležité i vstupní a výstupní periferie – dodávka Siemens zahrnuje stovky těchto periferií: senzory teploty, senzory relativní vlhkosti, senzory tlaku, bezpečnostní a havarijní termostaty, servopohony ventilů nebo servopohony vzduchotechnických klapek.

 

Podle kategorizace UEFA stadion splňuje podmínky pro nejvyšší kategorii 4, která zde umožňuje pořádat mezinárodní utkání včetně vyřazovací části Ligy mistrů a Evropské ligy.

Fotografie ke stažení

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení