IMG_0016.jpg
6.4.2022

Siemens COMOS pomáhá firmě Doosan Škoda Power zvyšovat kvalitu a produktivitu projektování energetických zařízení

Ve firmě Doosan Škoda Power pomohlo multiprofesní inženýrské prostředí COMOS od firmy Siemens zvýšit produktivitu inženýrské práce na projektech energetických zařízení dodávaných zákazníkům po celém světě o 30 %.

Společnost Doosan Škoda Power z Plzně je výrobce parních turbín s více než stoletou tradicí. Zákazníkům z celého světa dodává nejen turbíny, ale i celá energetická zařízení na klíč.

 

Dodávky takových zařízení jsou velmi náročné na inženýrskou práci. Na každém projektu musí spolupracovat strojní inženýři, elektroprojektanti, odborníci na měření a regulaci a další inženýrské profese.

 

Donedávna používalo každé konstrukční a projektové oddělení firmy svůj vlastní inženýrský software a předávání podkladů mezi nimi bylo velmi komplikované. Společnost proto v roce 2014 vyhlásila výběrové řízení na nový inženýrský software, který by jí pomohl uvedené nedostatky odstranit. Stanovená kritéria nejlépe splnil multiprofesní inženýrský systém COMOS od firmy Siemens.

 

Projektování energetického zařízení začíná návrhem procesního zapojení, k němu se vytváří schéma měření a regulace, a nakonec vzniká 3D model, podle nějž se objednávají například mechanické komponenty, jako jsou ocelové konstrukce nebo potrubí,“ říká Jaromír Čihák, vedoucí engineringu ve firmě Doosan Škoda Power. „Comos jsme zvolili proto, že je to otevřený software, který si můžeme snadno přizpůsobit. Oceňujeme také intuitivní ovládání, přehlednost a snadné zaškolení obsluhy.“

Jaromír Čihák uvádí, že po zavedení systému firma uspořila zhruba 30 % času potřebného na inženýrské práce. Kde jsou zdroje těchto úspor? Zaprvé, každý, kdo na projektu pracuje, ví, že v databázi prostředí COMOS má vždy k dispozici aktuální data. Odpadá tak vyhledávání informací, jejich ověřování, obvolávání kolegů z jiných oddělení nebo dodavatelů. A zadruhé, COMOS umožňuje využít standardizaci technologických sestav. Projektant si může vytvořit šablonu sestavy, kterou v konkrétním projektu jen uzpůsobí podle daných parametrů. Použití standardizace zrychluje nejen projekční práci, ale i výpočet nákladů, protože v databázi COMOS jsou obsaženy také údaje od subdodavatelů, včetně cen a dodacích lhůt.

 

Význam vytváření digitální hodnoty stále roste,“ uvádí Robert Macháček, vedoucí oddělení Business Development COMOS Plant Engineering Software. S týmem odborníků Doosan Škoda Power spolupracujeme už několik let. Cesta k vytvoření dat, která mají skutečnou digitální hodnotu, není lehká a vyžaduje trpělivost, cílevědomost, a především špičkový management inženýrských projektů.“

 

V současné době firma v systému COMOS zpracovala již více než 120 projektů a plánuje jej dále zdokonalovat a přizpůsobovat svým současným i budoucím potřebám.

Fotografie ke stažení

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení