process-control-innovation-page-teaser-1920x1080px.jpeg
10.11.2022

Milník v procesním průmyslu: nová verze webového řídicího systému SIMATIC PCS neo je na světě

  • Verze 4.0 řídicího systému Simatic PCS neo je vhodná pro procesní závody všech velikostí
  • Rozšířené funkce pro modulární systémy na postavené na standardu MTP
  • Nová hardwarová platforma: nová generace automatu Simatic S7-4100 a komunikační brány Simatic CN 4100
  • Řídicí systém PCS neo V4.0 a nový hardware budou poprvé k vidění na veletrhu SPS, který se koná v německém Norimberku od 8. do 10. listopadu 2022

Digitalizace, udržitelnost, nedostatek kvalifikovaných pracovních sil: podniky působící v procesním průmyslu čelí v současné době řadě velkých výzev. Aby své závody připravily na budoucnost, musí se provozovatelé spolehnout na vysoce flexibilní systémy pro řízení procesů. V této souvislosti uvedla společnost Siemens na trh novou verzi softwaru i nové hardwarové komponenty pro webový procesní řídicí systém PCS neo. Verze 4.0 systému PCS neo je připravena na velké kapacity závodů a rozsáhlé projekty až do 64 000 procesních objektů a 56 řídicích automatů – je tedy vhodná pro průmyslové závody všech velikostí. „PCS neo je řídicí systém budoucnosti procesního průmyslu – ať se jedná o jednotlivé procesní moduly nebo o závody světového rozsahu,“ říká dr. Hartmut Klocker, viceprezident pro automatizaci a inženýrské systémy společnosti Siemens Process Automation. „Je to první a jediný kompletně webový systém na světě, který umožňuje týmovou práci nezávislou na místě. Pracovat s ním můžete z domova, z kanceláře, z mobilních zařízení nebo ze stolních počítačů. Jedná se o skutečný průlom.“

 

Verze 4.0 řídicího systému PCS neo podporuje všechny části standardu MTP (Module Type Package), které zatím definovaly a společně vydaly organizace NAMUR a ZVEI. Do systému řízení procesů lze proto ještě snadněji začlenit jednotlivé moduly závodu a následně je popsat, konfigurovat a automatizovat nezávisle na výrobci. Nová verze systému rovněž nabízí další zlepšování pracovních postupů a vyžaduje tak méně projektování. „Simatic PCS neo umožňuje provozovatelům zařízení být průkopníky ve standardu MTP. Řízení procesních závodů pak bude ještě efektivnější,“ dodává H. Klocker.

 

Nová generace řídicích systémů

S automatizačním systémem Simatic S7-4100 představí Siemens i novou generaci řídicích systémů pro procesní průmysl. První verze bude k dispozici výhradně pro systém PCS neo. Oproti stávajícímu modelu, který bude v nabídce i nadále, je nový systém o 30 procent menší, a šetří tak další prostor v rozvaděči. Díky až šesti rozhraním Profinet nebo Profibus nabízí Simatic S7-4100 rozšířené možnosti komunikace. Použití nejnovějších mikroprocesorů Siemens snižuje spotřebu energie systémů až o 50 %. Systém je také robustní a bezúdržbový – v provozu při teplotách od - 25 do + 70 stupňů Celsia nepotřebuje žádný ventilátor a v případě výpadku napájení nejsou pro uchování systémových dat potřeba žádné akumulátory. H. Klocker k tomu dodává: „Řídicí systém je mozkem celého procesního závodu. Systém Simatic S7-4100 nyní posouvá naši automatizační platformu pro procesní průmysl na zcela novou úroveň výkonu.“

 

Komunikační brána Simatic CN 4100 pro maximální konektivitu

Vedle řídicího systému PCS neo V4.0 představí Siemens i plně integrovanou komunikační bránu Simatic CN 4100, která umožňuje jednoduchou a bezpečnou výměnu procesních dat se systémem PCS neo na řídicí i vizualizační úrovni. Funguje jako praktický datový přepínač, který zajišťuje konfiguraci dat ze zařízení pouze jednou a následně je přenese do řídicího systému, systému řízení procesů nebo do obou zároveň. Podporuje protokoly Modbus TCP a OPC UA a v plánu jsou i další. Tento přístup usnadňuje řízení procesů, zjednodušuje projektování a díky oddělení sítí zvyšuje i bezpečnost zařízení.

Systém Simatic PCS neo V4.0 a nový hardware budou poprvé představeny na letošním veletrhu SPS, který se koná v německém Norimberku od 8. do 10. listopadu 2022 (pavilon č. 11).

Fotografie ke stažení

Sdílet článek
Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení