IM2022126449MO.jpg
1.2.2022

Miliardová investice: Deutsche Bahn objednává 43 nových jednotek ICE od Siemens Mobility

  • Nové jednotky ICE 3neo byly poprvé představeny v Berlíně
  • Zvýšený komfort pro cestující
  • Uvedení do provozu na konci roku 2022

Deutsche Bahn (DB) kupuje dalších 43 jednotek ICE 3neo od společnosti Siemens za přibližně 1,5 miliardy eur. Generální ředitel DB Richard Lutz a generální ředitel společnosti Siemens AG Roland Busch dnes v Berlíně podepsali smlouvu za přítomnosti Volkera Wissinga, spolkového ministra pro digitální záležitosti a dopravu. Touto zakázkou DB rozšiřuje svůj vozový park ICE 3neo na celkem 73 jednotek, a to v návaznosti na objednávku 30 jednotek tohoto typu z července 2020. Do konce desetiletí se tak flotila vozidel ICE společnosti DB rozroste na celkem přibližně 450 jednotek. Dalších 73 jednotek umožní DB rozšířit svou denní přepravní kapacitu pro dálkovou dopravu o dalších 32 000 míst. Díky tomuto navýšení bude mít DB dostatečnou kapacitu pro splnění požadavků na zavedení taktového jízdního řádu pro celostátní dopravu plánovaného na rok 2030.

Nové jednotky ICE 3neo, které disponují maximální provozní rychlostí 320 km/h, nabízí kromě 439 míst k sezení také řadu inovací pro vyšší pohodlí cestujících:

  • Inovativní technologie oken umožňující snazší průchod signálu mobilních telefonů do jednotky se zachováním tepelně-izolačních vlastností skel
  • Osm míst pro převoz jízdních kol v každé jednotce
  • Nový design zavazadlových regálů s větším úložným prostorem
  • Osvětlení s měnícími se barevnými tóny v závislosti na denní době
  • Držáky na tablety a elektrické zásuvky u všech sedadel, včetně 2. třídy
  • Dodatečné dveře pro rychlejší nástup a výstup ve stanicích
  • Elektrické zdvihací plošiny pro nástup/výstup osob na vozíku

Dr. Richard Lutz, generální ředitel společnosti Deutsche Bahn AG: "Více železnice je klíčem k ochraně klimatu v Německu. Vše hovoří pro rozšiřování železniční dopravy šetrné ke klimatu, a proto se držíme našeho směru růstu a investic. S novými jednotkami ICE poskytujeme nejenom větší přepravní kapacitu, ale také zvyšujeme kvalitu a pohodlí pro naše cestující. Naši zákazníci se již nyní mohou těšit na další změnu jízdního řádu, která proběhne v prosinci."

Dr. Volker Wissing, spolkový ministr pro digitální záležitosti a dopravu: "Nový ICE symbolizuje pokrok na kolejích: rychlý, digitální, bezbariérový. 73 nových jednotek s dalšími 32 tisíci míst k sezení významně přispěje k zavedení taktového jízdního řádu v celostátní dopravě. Přiblížíme se tak o další krok k našemu cíli v příštích osmi letech zdvojnásobit počet cestujících na železnici."

Dr. Roland Busch, prezident a generální ředitel společnosti Siemens AG: "Dnes jsme učinili důležitý krok na cestě k transformaci dopravy. S našimi novými vysokorychlostními jednotkami podporujeme společnost Deutsche Bahn v realizaci její vize: přepravovat více lidí v maximálním pohodlí, s přesností a lepšími službami, a to efektivně a udržitelně. První jednotky uvedeme do provozu na konci letošního roku. Dosáhneme toho v rekordní rychlosti, protože pracujeme na základě dlouholetého partnerství s DB založeného na důvěře a spoléháme se na osvědčenou vozidlovou platformu, kterou jsme obohatili o řadu inovací pro cestující."

Společnosti DB a Siemens Mobility představily první jednotku typu ICE 3neo v závodě DB pro údržbu ICE v Berlíně-Rummelsburgu při podpisu smlouvy. Jednotka byla postavena v rekordním čase během pouhých dvanácti měsíců, to je rychleji než jakékoli jiné vozidlo ICE v minulosti. První jednotka ICE 3neo bude uvedena do provozu v osobní dopravě koncem tohoto roku. Nová vozidla budou zpočátku jezdit mezi Severním Porýním-Vestfálskem a jižním Německem po vysokorychlostní trati přes Kolín nad Rýnem a údolím řeky Mohan.

Sdílet článek
Siemens Mobility, s.r.o.
Siemens Mobility, s.r.o. je součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií na železnici. V České republice zaměstnává více než 750 lidí v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Kromě obchodních týmů společnost tvoří oddělení vývoje a konstrukce kolejových vozidel, R&D centrum automatizace železnic, IT Hub a centra služeb (od schvalování kolejových vozidel po sdílené služby) či odštěpný závod Mobility Metro Services pro údržbu pražského metra linky C. Více informací naleznete na www.siemens.cz/mobility a www.siemens.cz/mobilityjobs.
Siemens Mobility GmbH
Siemens Mobility je samostatnou společností v rámci globálního technologického koncernu Siemens AG. Už více než 175 let je lídrem v oblasti inteligentních dopravních řešení a neustále inovuje své portfolio v klíčových oblastech kolejových vozidel, automatizace a elektrifikace železnice, dopravních řešení na klíč, softwarových řešení a souvisejících služeb. Díky digitalizaci umožňuje společnost Siemens Mobility dopravcům po celém světě budovat inteligentní infrastrukturu a trvale zvyšovat její hodnotu v průběhu celého životního cyklu, zvyšovat kvalitu služeb pro cestující s garantovanou dostupností. V obchodním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla společnost Siemens Mobility obratu 10,5 miliardy EUR a celosvětově zaměstnávala přibližně 39 800 zaměstnanců. Další informace naleznete na www.siemens.com/mobility.

Siemens Mobility, s.r.o., Communications
Kontakt pro média: Petra Kracíková
+420 731 124 197
petra.kracikova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení