IM2022126444MO.jpg
13.1.2022

Wiener Linien představují inovativní digitální informační systém pro cestující v nové soupravě metra

  • Inovativní digitální informační a navigační systém pro cestující
  • Dynamická vizualizace informací během jízdy elektrickou jednotkou metra X pro snadné a pohodlné cestování
  • Na vývoji systému se významně podílí tým českého Engineeringu v Praze

S uvedením první nové elektrické jednotky metra X (komunikováno jako X-Wagen) do provozu na linkách U1-U4 přichází na koleje vídeňského metra v roce 2022 významná inovace: první digitální informační a navigační systém pro cestující na světě tohoto typu. Dynamická vizualizace informací během jízdy soupravou X ještě více usnadní a zpříjemní používání veřejné dopravy. Informace se zobrazují na obrazovkách nad každými dveřmi uvnitř vozu. Cestující obdrží informace o dalších trasách a přestupech v příští stanici v závislosti na poloze vlaku na trati.

 

"S novými vozy X získají Vídeňané nejmodernější vozidlo metra, které jim poskytne všechny aktuální informace tam, kde je nejvíce potřebují: za jízdy. Jsme hrdí na to, že jsme prvním dopravním podnikem na světě, který tuto službu nabízí," říká Alexandra Reinagl, generální ředitelka společnosti Wiener Linien.

 

Albrecht Neumann, generální ředitel pro kolejová vozidla, Siemens Mobility "Vozidlo X je také důležitým softwarovým projektem. Naše digitální řešení přinášejí do Vídně plně automatizovaný provoz a inovativní a celosvětově unikátní systém informování cestujících. Cestující dostanou informace přesně tehdy, kdy je potřebují, a veřejná doprava se tak stane ještě atraktivnější, efektivnější a pohodlnější."

Nový systém Passenger Info Plus vyvinula společnost Siemens Mobility a společně s Wiener Linien jej přizpůsobila speciálním požadavkům vídeňské veřejné dopravy. Inovativní řešení bylo veřejnosti představeno na mediální akci 10. ledna 2022.

 

Přímé zobrazení relevantních, dynamických informací pro cestující

Obrazovky nad každými dveřmi uvnitř vozů X zobrazují relevantní, průběžně aktualizované informace pro cestující. Obrazovky nade dveřmi, které se otevřou v příští stanici, zobrazují směr výstupů ze stanice, další linky pro přestup a časy odjezdů těchto linek.

 

Obrazovky nade dveřmi na opačné straně vozu zobrazují digitální mapu sítě metra a aktuální polohu vlaku. Dynamická mapa zobrazuje polohu vlaku, směr jízdy, příští zastávku a možnosti přestupu. Na obou stranách vozu lze zobrazit i další informace, jako je aktuální stav ostatních linek metra nebo výtahy mimo provoz. Nový informační systém pro cestující poskytuje všechny důležité informace právě tehdy, když je cestující potřebují.

 

Kompletní inovativní digitální informační systém (vozidlová i traťová část) pro cestující je intenzivně připravován na uvedení do provozu.  Nové elektrické jednotky metra X v současné době prochází rozsáhlými testy v rámci příprav na nadcházející certifikaci pro provoz. Po jejím schválení se budou moci cestující svézt už v příštím roce.

 

Na digitálním informačním systému pracuje tým českého Engineeringu v Praze. Vývojáři přijali tento inovativní a náročný úkol a během několika let, při použití nejmodernějších softvérových technologií, navrhli a naprogramovali komplexní řešení. Vytvořili jednak část pro vozidla a cestují, ale také podpůrné služby v zázemí dopravního podniku.

 

Siemens Mobility, s.r.o.
Siemens Mobility, s.r.o. je součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií na železnici. V České republice zaměstnává více než 750 lidí v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Kromě obchodních týmů společnost tvoří oddělení vývoje a konstrukce kolejových vozidel, R&D centrum automatizace železnic, IT Hub a centra služeb (od schvalování kolejových vozidel po sdílené služby) či odštěpný závod Mobility Metro Services pro údržbu pražského metra linky C. Více informací naleznete na www.siemens.cz/mobility a www.siemens.cz/mobilityjobs.
Siemens Mobility GmbH
Siemens Mobility je samostatnou společností v rámci globálního technologického koncernu Siemens AG. Už více než 175 let je lídrem v oblasti inteligentních dopravních řešení a neustále inovuje své portfolio v klíčových oblastech kolejových vozidel, automatizace a elektrifikace železnice, dopravních řešení na klíč, softwarových řešení a souvisejících služeb. Díky digitalizaci umožňuje společnost Siemens Mobility dopravcům po celém světě budovat inteligentní infrastrukturu a trvale zvyšovat její hodnotu v průběhu celého životního cyklu, zvyšovat kvalitu služeb pro cestující s garantovanou dostupností. V obchodním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla společnost Siemens Mobility obratu 10,5 miliardy EUR a celosvětově zaměstnávala přibližně 39 800 zaměstnanců. Další informace naleznete na www.siemens.com/mobility.

Siemens Mobility, s.r.o., Communications
Kontakt pro média: Petra Kracíková
+420 731 124 197
petra.kracikova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení