Satya Nadella, Roland Busch
4.12.2023

Společnosti Siemens a Microsoft budou spolupracovat při zavádění umělé inteligence v průmyslových odvětvích

  • Generativní AI asistent Siemens Industrial Copilot má zlepšit spolupráci člověka a stroje a zvýšit produktivitu
  • Firmy budou spolupracovat na dalších kopilotech pro výrobní průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví
  • Prvním uživatelem systému Siemens Industrial Copilot je přední dodavatel pro automobilový průmysl Schaeffler AG
  • V prosinci 2023 bude aplikace Siemens Teamcenter zpřístupněna pro Microsoft Teams a urychlí tak inovace v rámci celého životního cyklu výrobku

Společnosti Microsoft a Siemens dále prohlubují partnerství zaváděním výhod generativní umělé inteligence do průmyslových odvětví. Jako první krok ze společné dílny představily tzv. Siemens Industrial Copilot, což je AI asistent, který má zlepšit spolupráci mezi člověkem a strojem v oblasti výroby. Integrace softwaru Siemens Teamcenter pro řízení životního cyklu výrobku do Microsoft Teams dále otevře cestu k průmyslovému metaverzu. Zjednoduší virtuální spolupráci konstruktérů, pracovníků ve výrobě a dalších týmů v podniku.

 

„S touto novou generací AI máme jedinečnou šanci urychlit inovace v celém průmyslovém sektoru,“ uvedl Satya Nadella, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Microsoft. „Díky naší dlouholeté spolupráci se společností Siemens můžeme spojit pokrok v oblasti umělé inteligence v rámci Microsoft Cloud s jejich odbornými znalostmi a zkušenostmi z průmyslu. Pracovníci ve výrobě i specialisté mohou využívat nové nástroje s umělou inteligencí, jakým je například Siemens Industrial Copilot.“

 

„Společně s Microsoftem chceme zákazníkům pomoci se zaváděním generativní umělé inteligence,“ dodal Roland Busch, generální ředitel koncernu Siemens AG. „Ta může zásadním způsobem změnit způsob návrhu, vývoje a provozu v podnicích. Díky širšímu zpřístupnění spolupráce mezi člověkem a strojem mohou techničtí specialisté urychlit vývoj kódu, zvýšit inovace a řešit nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.“

 

Nová éra spolupráce mezi člověkem a strojem

Siemens Industrial Copilot umožní uživatelům rychle vytvářet, optimalizovat a odladit složitý automatizační kód a výrazně tak zkrátit dobu simulace. Úlohy, které dříve trvaly týdny, se tak zkrátí na minuty. Copilot přijímá informace o automatizaci a simulaci procesů z otevřené digitální obchodní platformy Siemens Xcelerator a rozšíří je o Microsoft Azure OpenAI Service. Zákazníci si ponechají plnou kontrolu nad svými daty a nepoužívají je k trénování základních modelů umělé inteligence. Siemens Industrial Copilot slibuje vyšší produktivitu a efektivitu v rámci celého životního cyklu průmyslového podniku. S využitím přirozeného jazyka může pracovníkům údržby pomáhat s podrobnými pokyny k opravám a technikům nabídnout rychlý přístup k simulačním nástrojům.

 

Vize: Kopilot pro všechna průmyslová odvětví

Siemens i Microsoft předpokládají, že by kopiloti s umělou inteligencí mohli pomáhat odborníkům v různých průmyslových odvětvích, včetně výroby, infrastruktury, dopravy a zdravotnictví. Jsou již například plánovány pro výrobní odvětví, jako je automobilový průmysl, výroba spotřebního obalového zboží nebo strojírenství.

Společnost Schaeffler AG, která je předním dodavatelem pro automobilový průmysl, je mezi prvními, kdo generativní AI využívají ve fázi projektování. Techničtí specialisté pak mohou generovat spolehlivý kód pro programování průmyslových automatizačních systémů, jako jsou roboty. Společnost také hodlá začlenit Siemens Industrial Copilot nejen do vlastního provozu s cílem výrazně snížit prostoje, ale později i pro své klienty.

 

„Tímto společným pilotním projektem vstupujeme do nové éry produktivity a inovací. Siemens Industrial Copilot nám pomůže pracovat efektivněji, omezí opakující se úlohy a otevře dveře kreativitě. Jsme rádi, že můžeme na tomto projektu se Siemensem a Microsoftem spolupracovat,“ uvedl Klaus Rosenfeld, generální ředitel skupiny Schaeffler Group.

 

Generativní umělá inteligence usnadňuje virtuální spolupráci

Teamcenter pro Microsoft Teams bude obecně dostupný od prosince 2023, aby se virtuální spolupráce v týmech posunula na další úroveň. Tato nová aplikace využívá nejnovější pokrok v oblasti generativní umělé inteligence k propojení funkcí od návrhu až po výrobu produktů, například pracovníků z výroby s projektovacími týmy. Propojuje software Siemens Teamcenter pro správu životního cyklu výrobku (PLM) s platformou Microsoft Teams, aby zaměstnancům z výrobních provozů usnadnila přístup k datům. Miliony pracovníků, kteří dnes nemají přístup k nástrojům PLM, se tak budu moct snadněji zapojit do procesu návrhu a výroby v rámci své každodenní práce.

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení