sic_00001958_original.jpg
13.12.2021

Společnost Siemens Mobility modernizuje metro v Oslu instalací digitálního systému řízení vlaků

Společnost Siemens Mobility získala zakázku na instalaci řídicího systému CBTC v hodnotě 270 milionů eur na celé síti o délce 94 km, včetně nové 6 km dlouhé trati. / Zabezpečovací systém s úrovní automatizace GoA2 (automatické vedení vlaku) zvýší dostupnost, umožní optimalizovat provoz a poskytne cestujícím vyšší komfort. / Digitální údržba a podpůrné služby pro systém CBTC po dobu 25 let.

Společnost Siemens Mobility získala od norské společnosti Sporveien AS zakázku v hodnotě 270 milionů eur na instalaci a údržbu zabezpečovacího systému CBTC (Communications-Based Train Control) v metru v Oslu. Společnost Siemens Mobility kompletně nahradí stávající systém řízení novou digitalizovanou technologií CBTC, která nabízí vyšší stupeň automatizace a konektivity, což umožní efektivnější a centralizovanější řízení provozu. Optimalizace a obnova celé sítě o délce 94 km zvýší dostupnost, bezpečnost a kapacitu metra v Oslu a zároveň ho vybaví tak, aby splňovalo budoucí požadavky na mobilitu a potřebu případného rozšíření nebo modernizace. V rámci této zakázky společnost Siemens Mobility navrhne, integruje, otestuje a uvede systém do provozu a zároveň bude zajišťovat služby digitální údržby a podporu systému CBTC po dobu 25 let.


"Touto investicí zajišťujeme budoucnost T-Bane v Oslu. Se CBTC přinášíme revoluci do sítě metra, a to v podobě moderního a inovativního systému, který zajistí větší automatizaci provozu vlaků, zvýší kapacitu a plynulost dopravy," řekl Cato Hellesjø, generální ředitel společnosti Sporveien.

"Společnost Siemens Mobility je potěšena, že byla vybrána jako dodavatel zabezpečovacího systému pro metro v Oslu. Naše nejmodernější řídicí technologie zvýší spolehlivost, dostupnost a efektivitu metra v Oslu, což v konečném důsledku zlepší komfort cestujících," řekl Michael Peter, generální ředitel společnosti Siemens Mobility. "Tento významný projekt podtrhuje naši vedoucí pozici v oblasti dodávek automatizovaných řídicích systémů, které zlepšují infrastrukturu a přispívají k udržitelnosti veřejné dopravy."

Systém CBTC v Oslu bude fungovat na úrovni 2 (GoA2) a rádiová komunikační technologie umožní centrále získávat údaje o poloze a rychlosti vozidel v reálném čase. Digitalizovaný systém umožní osloskému metru bezpečně zvýšit počet vozidel na železniční trati a zkrácení intervalů mezi vlaky navýší kapacitu pro cestující. Možnost průběžně dostávat aktuální informace o stavu systému navíc zlepší efektivitu provozu, což povede k menšímu počtu zpoždění a sdílení aktuálnějších informací pro cestující.

Pro účely údržby a podpory systému poskytne společnost Siemens Mobility svá komplexní řešení digitální správy majetku pro železniční systémy, která omezují riziko selhání důležitých systémů, zvyšují dostupnost a snižují náklady na údržbu na minimum. To bude zahrnovat sadu digitálních aplikací Railigent, cloudovou platformu, která umožní metru v Oslu inteligentně využívat provozní data, optimalizovat údržbu a provoz a pomůže maximalizovat dostupnost vozového parku.

Metro v Oslu je největší severskou sítí metra a stejně jako tramvajovou dopravu v Oslu ho provozuje a udržuje veřejná společnost Sporveien AS. Současná síť, otevřená v roce 1966, se skládá z pěti linek o délce 88 km a obsluhuje 101 stanic, z nichž 17 je pod zemí nebo pod střechou. Metro v Oslu využívá flotilu 115 třívozových elektrických jednotek Siemens MX3000 a ročně přepraví více než 100 milionů cestujících.

Technologie CBTC Trainguard MT společnosti Siemens Mobility je nejrozšířenějším systémem automatického řízení vlaků na světě a používá jej mnoho provozovatelů, včetně Paříže, Pekingu, New Yorku, Londýna a Kodaně. 

Siemens Mobility, s.r.o.
Siemens Mobility, s.r.o. je součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií na železnici. V České republice zaměstnává více než 750 lidí v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Kromě obchodních týmů společnost tvoří oddělení vývoje a konstrukce kolejových vozidel, R&D centrum automatizace železnic, IT Hub a centra služeb (od schvalování kolejových vozidel po sdílené služby) či odštěpný závod Mobility Metro Services pro údržbu pražského metra linky C. Více informací naleznete na www.siemens.cz/mobility a www.siemens.cz/mobilityjobs.
Siemens Mobility GmbH
Siemens Mobility je samostatnou společností v rámci globálního technologického koncernu Siemens AG. Už více než 175 let je lídrem v oblasti inteligentních dopravních řešení a neustále inovuje své portfolio v klíčových oblastech kolejových vozidel, automatizace a elektrifikace železnice, dopravních řešení na klíč, softwarových řešení a souvisejících služeb. Díky digitalizaci umožňuje společnost Siemens Mobility dopravcům po celém světě budovat inteligentní infrastrukturu a trvale zvyšovat její hodnotu v průběhu celého životního cyklu, zvyšovat kvalitu služeb pro cestující s garantovanou dostupností. V obchodním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla společnost Siemens Mobility obratu 10,5 miliardy EUR a celosvětově zaměstnávala přibližně 39 800 zaměstnanců. Další informace naleznete na www.siemens.com/mobility.

Siemens Mobility, s.r.o., Communications
Kontakt pro média: Petra Kracíková
+420 731 124 197
petra.kracikova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení