IM2021120642MO.png
20.12.2021

Společnost Siemens Mobility modernizuje flotilu vozidel belgických železnic instalací ETCS aplikační úrovně 2

Společnost Siemens Mobility dovybaví jednotným evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS druhé aplikační úrovně (Level 2) 305 třívozových elektrických příměstských jednotek Siemens Desiro ML, 64 řídících vozů M6 a 21 řídících vozů I11 od společnosti Bombardier/Alstom. Vozidlový park belgických železnic bude nyní odpovídat nejnovějším evropským předpisům (Baseline V3.6.0) pro bezpečnost a interoperabilitu železnic.

 Společnost Siemens Mobility získala zakázku od NMBS/SNCB, belgického národního železničního dopravce, na vybavení celkem 390 vozidel evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS úrovně 2. Upgrade od roku 2010 belgickým železnicím dodávaných elektrických trakčních jednotek Desiro ML s ETCS 1. aplikační úrovně na systém ETCS 2. aplikační úrovně zajistí vyšší efektivitu a produktivitu provozu vlakové dopravy. Instalací systému dojde ke splnění nejnovější evropské normy pro bezpečnost a interoperabilitu železnic. Společnost Siemens Mobility dodá palubní jednotky pro celou flotilu železničních vozidel a poskytne také podporu při instalaci. Nová technologie podpoří nejen stávající vnitrostátní provoz předmětných vozidel v Belgii a Lucembursku, ale díky opětovnému schválení typu modernizovaných vozidel je bude možné provozovat i v Německu a Nizozemsku.


Společnost Siemens Mobility zároveň zajistí desetiletou údržbu systému ETCS a poskytne také řešení pro online správu klíčů, díky čemuž dále digitalizuje provoz vlaků.  

"Jsme nadšeni, že můžeme opět spolupracovat s belgickými železnicemi na modernizaci jejich železničního provozu. Naše sofistikované a v praxi osvědčené produkty ETCS a aplikace zlepší bezpečnost a zvýší kapacitu," řekl Andre Rodenbeck, generální ředitel divize železniční infrastruktury společnosti Siemens Mobility. "Kromě toho je tento projekt dalším důležitým krokem v transformaci evropské železnice směrem k harmonizovanému a interoperabilnímu systému, který otevírá cestu k přeshraniční železniční dopravě, aniž by byla ohrožena bezpečnost."  

Modernizace vozového parku bude provedena na základě komplexního přístupu, který zahrnuje návrh koncepce integrace systému pro konkrétní vozidlo. Tam, kde to bude možné, budou zachovány podstatné části stávajícího palubního zařízení ETCS. Společnost Siemens Mobility již vybavila elektrické trakční jednotky Desiro ML ve vozovém parku předchozí verzí řešení Trainguard ETCS úrovně 1. Tento přístup rovněž umožní modernizaci palubních jednotek ETCS založených na systému Alstomu, kterým byly dříve vybaveny řídicí vozy typu I11 a M6 dodané společností Bombardier. Siemens Mobility zpočátku dovybaví a nechá znovu schválit prototyp každého typu vozidla.  

Investicí do modernizace systémem ETCS úrovně 2 splní belgické železnice nejnovější evropskou normu V3.6.0 pro bezpečnost na železnici. Nový systém rovněž zjednoduší budoucí upgrade na další verze ETCS podle norem TSI (technické specifikace pro interoperabilitu), což je základem pro další rozšíření funkcí systému ETCS, jako je automatický provoz vlaků (ATO) pod dohledem vlakového zabezpečovače ETCS (ATO over ETCS).  

Rozhodnutím o zavedení systému ETCS otevřela Evropa cestu k přeshraniční železniční dopravě, která má budoucnost. S podporou politiků a za podpory železničních provozovatelů a předních dodavatelů, jako je Siemens, vzniká v Evropě i mimo ni síť tratí kompatibilních s ETCS. Souběžně s novými stavebními projekty mnoho železničních společností modernizuje jejich kolejová vozidla palubními jednotkami ETCS. Jako jeden z průkopníků systému ETCS, společnost Siemens Mobility úspěšně realizovala již řadu modernizačních projektů v několika zemích, například ve Švýcarsku, Velké Británii a Španělsku.  

Společnost Siemens Mobility je již řadu let jedním z předních dodavatelů železniční techniky v Belgii. Za zmínku stojí několik projektů železniční infrastruktury v oblasti řízení, elektrifikace a řešení pro digitalizaci železnic. Kromě toho společnost Siemens Mobility již v minulosti spolupracovala s belgickými železnicemi a dodala jim nová vozidla a lokomotivy, řízení pro depa, řešení pro větší pohodlí cestujících. 

Siemens Mobility, s.r.o.
Siemens Mobility, s.r.o. je součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií na železnici. V České republice zaměstnává více než 750 lidí v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Kromě obchodních týmů společnost tvoří oddělení vývoje a konstrukce kolejových vozidel, R&D centrum automatizace železnic, IT Hub a centra služeb (od schvalování kolejových vozidel po sdílené služby) či odštěpný závod Mobility Metro Services pro údržbu pražského metra linky C. Více informací naleznete na www.siemens.cz/mobility a www.siemens.cz/mobilityjobs.
Siemens Mobility GmbH
Siemens Mobility je samostatnou společností v rámci globálního technologického koncernu Siemens AG. Už více než 175 let je lídrem v oblasti inteligentních dopravních řešení a neustále inovuje své portfolio v klíčových oblastech kolejových vozidel, automatizace a elektrifikace železnice, dopravních řešení na klíč, softwarových řešení a souvisejících služeb. Díky digitalizaci umožňuje společnost Siemens Mobility dopravcům po celém světě budovat inteligentní infrastrukturu a trvale zvyšovat její hodnotu v průběhu celého životního cyklu, zvyšovat kvalitu služeb pro cestující s garantovanou dostupností. V obchodním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla společnost Siemens Mobility obratu 10,5 miliardy EUR a celosvětově zaměstnávala přibližně 39 800 zaměstnanců. Další informace naleznete na www.siemens.com/mobility.

Siemens Mobility, s.r.o., Communications
Kontakt pro média: Petra Kracíková
+420 731 124 197
petra.kracikova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení