Vítězem 10. ročníku soutěže SINUMERIK CUP je Střední odborné učiliště Domažlice ve složení Štěpán Knopf, Lukáš Förster, Ondřej Chmelík, Tomáš Durdík pod vedením Filipa Rojta
24.10.2023

Siemens SINUMERIK CUP se po čtyřech letech vrací do Domažlic

V letošním ročníku soutěže v CNC programování Siemens SINUMERIK CUP, kterou český Siemens pořádá pro studenty středních odborných škol a učilišť, zvítězil tým ze Střední odborné školy a učiliště v Domažlicích. Díky týmu ve složení Štěpán Knopf, Lukáš Förster, Ondřej Chmelík a Tomáš Durdíkpod vedením Filipa Rojta se pohár po Domažlic vrací po čtyřech letech. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo 24. října 2023 v centrále společnosti Siemens v pražských Stodůlkách.

Siemens SINUMERIK CUP je soutěž pro střední školy a učiliště, ve které své dovednosti v CNC programování měří dvou- až čtyřčlenné studentské týmy. Úkolem studentských týmů bylo podle přesného zadání vymyslet a prezentovat program na výrobu outdoorového vařiče na suchý líh, díky nápaditosti konstrukce se soutěžící mohli rozhodnout pro technologii soustružení i frézování. Jubilejního desátého ročníku soutěže se účastnilo 8 týmů ze šesti škol.

 

Na druhém místě se umístil tým ze Sigmundovy střední školy strojírenské a třetí příčku obsadili studenti ze Střední školy technické a zemědělské Mohelnice.

„SINUMERIK CUP studentům a studentkám dává příležitost poznat, co všechno je dnes možné na CNC strojích vyrobit. Zadání obsahuje řadu záludností a vítězné týmy prokázaly opravdu pokročilé schopnosti a dovednosti, které jistě využijí v dalším studiu i praxi,“ uvedl Vít Hadáček, vedoucí prodeje SINUMERIK z českého Siemensu. „Vítězové letošního ročníku vytvořili nejen funkční program, ale i prototyp cestovního vařiče,“ dodal.

 

Zadání do soutěže připravil Ing. Aleš Polzer, Ph.D. z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. „Programování počítačem řízených obráběcích strojů má budoucnost. Z CNC strojů se stávají obráběcí centra a vznikají automatizované výrobní buňky doplněné robotickými manipulátory, do výroby integrujeme in-procesní měření a zvyšuje se jak stupeň automatizace, tak kvalita obrobků. To vše vyžaduje, aby se již na středních školách studenti seznamovali i s nejnovějšími programovacími softwary. Volnou formou – soutěžením – je možné rozvíjet znalosti i nad rámec předepsaných školních povinností,“ uvedl autor zadání Aleš Polzer.

 

Soutěž SINUMERIK CUP pro střední školy a učiliště je součástí dlouhodobé strategie podpory školství a vzdělávání společnosti Siemens. Ta zahrnuje materiální i odbornou podporu středních škol, partnerství s vysokými školami, soutěž Cena Wernera von Siemense pro studenty technických a přírodovědných oborů, mladé vědce a pedagogy a další aktivity.

 

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení