8301-1003572638
20.3.2019

Siemens představuje možnosti umělé inteligence pro PLC Simatic

Nový modul TM NPU pro řídicí systém Simatic S7-1500 a ET 200MP s integrovaným AI čipem Intel Myriad X Vstupní data (video, zvuk nebo data z CPU) lze nyní vyhodnocovat přes umělé neuronové sítě Využití algoritmů strojového učení ve výrobě Účinné zavádění aplikací Pick&Place nebo kontrol kvality na základě odborných (lidských) znalostí

Společnost Siemens představila nový modul pro řídicí systém Simatic S7-1500 a I/O systém ET 200MP, který obsahuje čip využívající technologii umělé inteligence (AI) Díky algoritmům strojového učení je možné například účinně provádět vizuální kontroly kvality ve výrobních závodech nebo zavádět robotické systémy založené na navigaci a zobrazování a dosáhnout tak efektivnějšího, člověku podobného chování. Tento modul představuje další krok společnosti Siemens směrem k začleňování technologií budoucnosti do průmyslových aplikací.

 

Modul S7-1500 TM NPU je vybaven procesorovou jednotkou Intel Movidius Myriad X Vision, která umožňuje účinné využití neuronových sítí. Modul je vybaven rozhraními USB 3.1 a gigabitovým ethernetovým portem.  Pomocí natrénovaného neuronového systému na SD kartě zpracovává data z připojeného senzorového systému nebo z programu centrální procesorové jednotky (CPU).

 

Instalovaný VPU čip Intel Myriad X je první ve své třídě s vyhrazeným hardwarovým akcelerátorem hlubokých struktur neuronových sítí. Díky integrovanému grafickému procesoru a výpočetní jednotce pro neuronové sítě je průkopníkem v oblasti počítačového vidění. Zabudovaný čip Intel zrychluje procesy zpracování obrazu a provádí rychlé vyhodnocení lokálních dat pomocí natrénovaných modelů a tím rozšiřuje možnosti využití v průmyslové automatizaci.

 

K integrovaným rozhraním nového modulu TM NPU mohou uživatelé připojit kompatibilní senzory, např. kamery nebo mikrofony. Data z připojených senzorových systémů i informace z vlastního programu procesoru lze zpracovat pomocí neuronových sítí. Výsledek zpracování je následně vyhodnocen v programu CPU. V případech, kdy je nezbytné přesněji konfigurovat data každého obrobku kvůli jeho rozpoznání prostřednictvím běžného zpracování obrazu, je možné tento proces dále a flexibilněji strukturovat pomocí postupů učení uplatněných na získaná data. Pro tento účel mohou být využity otevřené AI platformy, jako je např. technologie Tensorflow.

 

Výsledné výhody se uplatní například při aplikacích Pick&Place („vyber a umísti“), při nichž musí mobilní robot rozpoznat, zvednout a přemístit komponenty, které nahodile leží na přepravce. Další přidanou hodnotu nabízí při kontrolách kvality: odborné lidské znalosti o parametrech, jako je konzistentnost, barva nebo kvalita produktu nebo procesu, mohou být přímo přeneseny na modul tak, že se neuronové sítě průběžně trénují v přidělených datech (nebo obrazových datech), např. přes připojenou kameru.

 

Základní informace

Umělá inteligence (AI) a její nejrůznější aspekty významnou měrou přispívají ke snižování běžných nákladů na programování a projektování, zejména v průmyslových odvětvích. Umožňují mj. pohotovější a flexibilnější reakce řídicí logiky na změny v okolních podmínkách a pomáhají strukturalizovat výrobní procesy s větší flexibilitou a přesností.

 

Koncept společnosti Siemens „Future of Automation“ umožňuje firmám nahlédnout do budoucnosti automatizace a role umělé inteligence v rámci portfolia Plně integrované automatizace (Totally Integrated Automation –TIA). Zahrnuje rozšiřitelná řešení od úrovně výroby přes řídicí a edge systémy až po cloud. To znamená, že řešení umělé inteligence mohou být dále rozšiřována jak na různá prostředí, tak i cílové aplikace: buď na strojích na úrovni výroby, kde jsou potřebná rychlá a pevně daná rozhodnutí, nebo napříč všemi strojními nebo výrobními zařízeními, kde se zpracovává výrazně vyšší množství dat a kde jsou mnohem vyšší nároky na výpočetní výkon.

Sdílet článek
Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými 10 500 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Energy, Siemens Healthineers a Siemens Mobility působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií a kolejové dopravy. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Siemens je rovněž držitelem menšinového podílu ve společnosti Siemens Energy, která je světovým lídrem v oblasti přenosu a výroby elektrické energie. Ve fiskálním roce 2022, který skončil 30. září 2022, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 70 miliard eur a čistého zisku 4,4 miliardy eur. K 30. září 2022 měla společnost po celém světě přibližně 311 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení