RTU 3041C
17.2.2020

Siemens představil nové funkce pro stanice RTU3000C a zcela novou vzdálenou koncovou jednotku RTU3041C s podporou LTE-M/NB-IoT sítí mobilních operátorů

Společnost Siemens dále rozšiřuje spektrum možných aplikací pro zařízení Simatic RTU (Remote Terminal Unit) díky nově přidané variantě Simatic RTU3041C a také díky možnosti povýšení firmwaru zdarma pro ostatní moduly rodiny RTU3000C. Důvodem uvedení na trh nejnovější jednotky RTU3041C je tolik potřebná a stále častěji požadovaná podpora 4G sítí pro IoT – internet věcí. Nový modul podporuje jak standard LTE-M (Long Term Evolution for Machines) tak NB-IoT (Narrowband Internet of Things). Oba standardy vynikají vlastnostmi pro bezdrátové aplikace s minimálními nároky na napájení vzdálených uzlů. Navíc nově lze softwarem Simatic PDM (Process Device Manager) konfigurovat a diagnostikovat procesní přístroje pohodlně na dálku. Povýšení firmwaru pro vyšší zabezpečení nebo pro vylepšení funkcí je možné pro všechny jednotky rodiny RTU3000C.

Společnost Siemens uvádí na trh novou jednotku RTU3041C, která kromě standardních funkcí rodiny RTU3000C přináší navíc podporu bezdrátových sítí typu LTE-M a NB-IOT. Modul má také integrováno GPS rozhraní. Společný firmware V4.0 přináší i další rozmanitá vylepšení. Těmi jsou vybaveny všechny jednotky rodiny RTU3000C a rozšiřují tak možnosti jejich uplatnění. 

 

Bezdrátový standard energeticky úsporných stanic

Stanice Simatic RTU3041C disponuje modemem pro připojení k mobilním sítím typu LTE-M a NB-IoT a také GPS funkcionalitou. Oba aktuální a do budoucna cílené mobilní standardy sítí LPWA (Low Power Wide Area – síťové protokoly pro minimální spotřebu) jsou od základu navrženy pro aplikace typu IoT (Internet of Things) s minimální energetickou spotřebou. Standardy umožňují obsáhnout velmi rozsáhlá území, a to jak dosahem, tak i kvalitou pokrytí celé oblasti. Standardy jsou vysoce energeticky úsporné s vybavené funkcemi pro další optimalizace spotřeby energie. V závislosti na požadavku aplikace a při podpoře operátora GSM sítě tak lze například dosáhnout úspory napájení díky funkci eDRX (Extended Discontinuous Reception).

 

Vzdálený přístup k procesní instrumentaci

Navíc v kombinaci se Simatic PDM lze zajistit výkonný a pohodlný vzdálený přístup k připojeným procesním senzorům pomocí komunikačních protokolů ModbusRTU nebo HART (Highway Addressable Remote Transducer). Připojení k centralizovaným velínům lze realizovat za pomoci telecontrol protokolů. Vedle mezinárodně standardizovaných protokolů (například IEC 60870-5-104 a DNP3) modul podporuje také lety osvědčené protokoly rodiny Siemens tedy Sinaut ST7 a TeleControl Basic. Moduly RTU3000C podporují rozmanité varianty připojení do telecontrol sítí. Například prostřednictvím integrovaného modemu RTU stanice do mobilních sítí operátorů nebo prostřednictvím dodatečných průmyslových routerů jako jsou např. Scalance M, a to díky rozhraní RJ45-ethernet. Kompaktní RTU jednotky jsou maximálně optimalizovány pro provoz s minimalizovanou spotřebou. Jsou tak vhodné i pro projekty, kdy nelze zajistit lokální napájení ze sítě. Konfigurace modulů se provádí velmi jednoduše a pohodlně v běžném internetovém prohlížeči a není potřeba dalších inženýrských nástrojů.

 

Optimalizace tvorby programu

Od firmwaru verze V4.0 přibyl nový funkční blok nazvaný „Formula“. Je to vzorec, který přináší další možnosti pro komplexní operace v programu RTU. Funkční blok lze použít na matematické nebo boolovské výrazy s jednou až čtyřmi vstupními proměnnými. V neposlední řadě je nutné zmínit další vylepšené funkce zabezpečení, které jsou k dispozici i pro předchozí verze zařízení ve formě nového firmwaru.

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými 10 500 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Energy, Siemens Healthineers a Siemens Mobility působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií a kolejové dopravy. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Siemens je rovněž držitelem menšinového podílu ve společnosti Siemens Energy, která je světovým lídrem v oblasti přenosu a výroby elektrické energie. Ve fiskálním roce 2022, který skončil 30. září 2022, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 70 miliard eur a čistého zisku 4,4 miliardy eur. K 30. září 2022 měla společnost po celém světě přibližně 311 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení