Siemens Qualcomm 5G Network
2.12.2019

Siemens a Qualcomm vytvořily první soukromou standalone 5G síť v průmyslovém prostředí

Udržitelná technologická spolupráce zaměřená na budoucnost bezdrátové komunikace v průmyslu Společné testování koncepce v reálném průmyslovém prostředí v pásmu 3,7-3,8 GHz Prověřování možností standalone 5G sítí v průmyslových aplikacích

Společnosti Siemens a Qualcomm Technologies, Inc. představily první soukromou standalone 5G síť (SA) v reálném průmyslovém prostředí. Je dostupná v pásmu 3,7-3,8 GHz. Na projektu se podílely obě firmy – Siemens poskytl zkušební podmínky v průmyslovém prostředí a koncová zařízení (např. řídicí systémy Simatic) a Qualcomm dodal testovací 5G síť a příslušné zkušební vybavení. Síť páté generace byla testována v automobilovém showroomu a zkušebním centru společnosti Siemens v Norimberku. V showroomu jsou k vidění automaticky řízené vozíky (AGV), které se využívají převážně v automobilovém průmyslu. Vyvíjejí se zde, testují a prezentují i nové výrobní možnosti a metody před jejich vlastním zprovozněním u zákazníka. Výrobci automaticky řízených vozíků tak zde například mohou vidět interakci jednotlivých produktů naživo.

 

V automobilovém showroomu a zkušebním centru mohou Siemens a Qualcomm společně testovat rozmanité technologie v SA 5G síti v reálných provozních podmínkách a vytvářet řešení pro budoucí průmyslové aplikace. Zkušební 5G systém, který společnost Qualcomm Technologies instalovala za méně než tři týdny, zahrnuje infrastrukturu a koncová zařízení. Siemens poskytl příslušné průmyslové prostředí včetně řídicích systémů Simatic a IO zařízení.

 

„Průmyslové sítě páté generace jsou branou ke komplexní bezdrátové síti v oblasti výroby, údržby a logistiky. Vysokorychlostní a mimořádně spolehlivý přenos dat a extrémně nízké zpoždění zvyšují účinnost a flexibilitu průmyslových provozů,“ uvedl generální ředitel provozní společnosti Siemens Process Automation Eckard Eberle. „Ze spolupráce s Qualcomm Technologies máme ohromnou radost a díky ní můžeme dále pokročit ve vývoji a technickém zavádění soukromých 5G sítí v průmyslovém prostředí. Desítky let našich zkušeností nejen s průmyslovou komunikací nám ve spojení s know-how společnosti Qualcomm Technologies otevírají cestu k průmyslovým bezdrátovým sítím budoucnosti.“

 

„Tento projekt nám poskytne cenné zkušenosti z reálného světa, které můžeme uplatnit v budoucím vývoji, a představuje klíčový milník při zavádění sítí páté generace v průmyslové automatizaci,“ uvedl Enrico Salvatori, senior VP & President společnosti Qualcomm Europe/MEA. „Díky spojení našich možností v oblasti 5G konektivity a rozsáhlého know-how, kterým Siemens disponuje v oblasti průmyslu, můžeme zavádět nové technologie, dolaďovat jednotlivá řešení a dále pracovat na tom, aby se chytrá průmyslová infrastruktura stala realitou.“

 

Německá spolková síťová agentura vyhradila pro lokální průmyslový provoz celkovou šířku 100 MHz z pásma 3,7 GHz až 3,8 GHz. Německé podniky si mohou část tohoto pásma každoročně pronajmout a využívat ho výhradně k provozu vlastních privátních 5G sítí s tím, že je zároveň zajištěna optimální ochrana dat. Siemens používá tento princip ve svém showroomu při vyhodnocování a testování průmyslových protokolů, např. OPC UA či Profinet, a při bezdrátové komunikaci pomocí sítě 5G.

 

Dlouholetá spolupráce Siemens a Qualcomm Technologies se zaměřuje na technologická řešení v oblasti bezdrátové komunikace. Jejím výsledkem bylo mj. portfolio Siemens Scalance pro bezdrátovou komunikaci v průmyslu. Díky zkušenostem Qualcomm Technologies s technologiemi pro sítě páté generace přešla tato spolupráce hladce k vytvoření první soukromé sítě 5G v režimu SA v průmyslovém prostředí. Umožňuje tak vývoj a testování řešení, která mohou být využita při nadcházejícím spuštění fáze Release 16 standardu 5G.

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými 10 500 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Energy, Siemens Healthineers a Siemens Mobility působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií a kolejové dopravy. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Siemens je rovněž držitelem menšinového podílu ve společnosti Siemens Energy, která je světovým lídrem v oblasti přenosu a výroby elektrické energie. Ve fiskálním roce 2022, který skončil 30. září 2022, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 70 miliard eur a čistého zisku 4,4 miliardy eur. K 30. září 2022 měla společnost po celém světě přibližně 311 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení