PI-Mireo-UNIVERSAL-NV-011624-fin.jpg
22.1.2024

Rakouské dráhy objednaly prvních 70 jednotek Mireo od Siemens Mobility

  • První objednávka 70 elektrických jednotek Mireo z rámcové smlouvy na 540 vozidel z roku 2023
  • Hodnota objednávky je více než 800 milionů eur
  • Další rozvoj platformy Mireo s významným zapojením českého Engineerignu   

Rakouské dráhy (ÖBB) objednaly prvních 70 jednotek Mireo z rámcové dohody na dodávku až 540 vozidel, kterou společnost Siemens Mobility získala na konci léta 2023. Vozidla budou dodána ve třech různých verzích koncem roku 2027 a začátkem roku 2028. Představují další vývoj úspěšně zavedených a osvědčených elektrických jednotek Mireo v Evropě. Vozidlo je navrženo pro nejvyšší provozní rychlost 160 km/h a nabízí cestujícím řadu vymožeností, včetně klimatizace, Wi-Fi, bezbariérového přístupu, elektrických zásuvek, stojanů pro lyže a snowboardy, míst pro kočárky a invalidní vozíky v blízkosti dveří a prostoru pro jízdní kola.

Vozidla pro ÖBB budou širší, než jsou předchozí jednotky Mireo, které standardně používají Jakobsovo uspřádání (společné podvozky pro dva sousední vozy). Zde v zakázce pro ÖBB společnost Siemens Mobility poprvé modifikuje platformu Mireo na koncepci jednotlivých vozů s konvenčními podvozky. Ty jsou s cílem úspor energie snížením hmotnosti řešeny s vnitřním rámem.

Roman Kokšal, CEO Siemens Mobility v České republice: „Na vývoji platformy Mireo od počátku aktivně pracují projektanti, vývojáři a konstruktéři z české pobočky Siemens Mobility. Oddělení Engineeringu máme v Praze, Plzni, Brně a Ostravě s 380 zaměstnanci, kteří řeší kolejová vozidla od metra, regionálních vlaků až po vysokorychlostní jednotky. Jsem velmi rád, že část týmu je zapojena i do projektu pro ÖBB.“

Michael Peter, CEO globální společnosti Siemens Mobility: „Siemens Mobility má s ÖBB dlouhodobé a silné partnerství. Jsme hrdí zejména na to, že můžeme společnosti ÖBB dodat další vývoj platformy Mireo v podobě uspořádání s dvojicemi podvozků v každém voze, a tato vozidla se stanou součástí jejich nové flotily. Díky mnoha inovacím, schopnosti přeshraničního provozu a vysoké úrovni komfortu a pohodlí pro cestující budou nová vozidla Mireo přispívat k tomu, aby byla příměstská a regionální doprava ÖBB ještě atraktivnější.“

„S dalšími 70 elektrickými jednotkami pokračujeme v našem investičním programu moderního vozového parku. Nová vozidla mají rychlost 160 km/h a nabízejí lepší komfort pro cestující, bezbariérové nastupování, možnost přepravy jízdních kol a Wi-Fi. Kromě toho byl kladen zvláštní důraz na snížení spotřeby energie,“ zdůrazňuje generální ředitel ÖBB, Andreas Matthä.

Objednávka se skládá z jedenácti příměstských jednotek o délce 73 metrů a 28 jednotek o délce 106 metrů, určených pro použití v různých spolkových regionech. Objednávku doplňuje ještě 31 jednotek o délce 106 metrů, které jsou určené pro dálkovou dopravu v Alpách. Vozidla jsou vybavena evropským vlakovým zabezpečovacím systémem ETCS podle nejnovějších technických specifikací pro interoperabilitu (TSI) z roku 2023. Ve spojení s odpovídající infrastrukturou umožní tento zabezpečovací systém výrazně zkrátit intervaly mezi vlaky, což je důležitý ekonomický faktor na dopravou obzvláště silně zatížených tratích.

Lehká konstrukce vozidel Mireo a nízká spotřeba energie i systémy klimatizace využívající přírodní chladivo a tepelné čerpadlo přispívají k udržitelnosti. Elektrické jednotky Mireo jsou díky jejich nízké spotřebě energie velmi šetrné k životnímu prostředí. Hrubé stavby vozů jsou z hliníku a pro podvozky je použita nová lehká konstrukce (vnitřní rám).

Vyšší komfort pro cestující

Vozidla Mireo budou mít podvozky SF 7500, které byly vyvinuty v kompetenčním centru Siemens Mobility pro výrobu podvozků v Grazu. Na rozdíl od předchozích vozidel Mireo, ve kterých dva vozy sdílejí jeden společný Jakobsův podvozek, má každý vůz z jednotky Mireo pro ÖBB dva konvenční podvozky. Část podvozků, umístěných po celé jednotce je poháněna vysoce výkonnými trakčními motory. Ty zajišťují vozidlu akceleraci, která je optimálně vyvážena mezi dynamikou jízdy a energetickou účinností. Podvozky jsou navrženy s vnitřními rámy, a to s cílem ušetření hmotnosti a prostoru, který je využit pro uložení dalších komponent pod vozem. Tím se zlepšují jízdní vlastnosti vozidla a cestující mají více místa a lepší pocit v prostoru.

Jednotky Mireo budou vyrobeny v rámci globální sítě výrobních závodů Siemens Mobility pro kolejová vozidla. Nejmodernější podvozky budou vyrobeny v kompetenčním centru Siemens Mobility v Grazu. Na vývoji vozidel Mireo (včetně této zakázky pro ÖBB) se významnou měrou podílejí čeští konstruktéři elektrické i mechanické části vozidel na pracovištích Engineeringu Siemens Mobility.

Sdílet článek
Siemens Mobility, s.r.o.
Siemens Mobility, s.r.o. je součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií na železnici. V České republice zaměstnává více než 750 lidí v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Kromě obchodních týmů společnost tvoří oddělení vývoje a konstrukce kolejových vozidel, R&D centrum automatizace železnic, IT Hub a centra služeb (od schvalování kolejových vozidel po sdílené služby) či odštěpný závod Mobility Metro Services pro údržbu pražského metra linky C. Více informací naleznete na www.siemens.cz/mobility a www.siemens.cz/mobilityjobs.
Siemens Mobility GmbH
Siemens Mobility je samostatnou společností v rámci globálního technologického koncernu Siemens AG. Už více než 175 let je lídrem v oblasti inteligentních dopravních řešení a neustále inovuje své portfolio v klíčových oblastech kolejových vozidel, automatizace a elektrifikace železnice, dopravních řešení na klíč, softwarových řešení a souvisejících služeb. Díky digitalizaci umožňuje společnost Siemens Mobility dopravcům po celém světě budovat inteligentní infrastrukturu a trvale zvyšovat její hodnotu v průběhu celého životního cyklu, zvyšovat kvalitu služeb pro cestující s garantovanou dostupností. V obchodním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla společnost Siemens Mobility obratu 10,5 miliardy EUR a celosvětově zaměstnávala přibližně 39 800 zaměstnanců. Další informace naleznete na www.siemens.com/mobility.

Siemens Mobility, s.r.o., Communications
Kontakt pro média: Petra Kracíková
+420 731 124 197
petra.kracikova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení