IM2022126462MO.jpg
17.3.2022

První vodíková palivočlánková trakční jednotka pro Bavorsko

  • Siemens Mobility vyrobí nejnovější generaci regionální vodíkové palivočlánkové trakční jednotky
  • Pilotní testy od poloviny roku 2023 na železničních tratích Bayerische Regiobahn
  • Ministr hospodářství Aiwanger: "Důležitá součást vodíkové strategie Bavorska"
  • Ministr dopravy Bernreiter: "Majákový projekt na cestě ke klimaticky neutrální železniční dopravě v Bavorsku"

První regionální vodíková palivočlánková trakční jednotka pro Bavorsko získává svou podobu. Dne 15. března podepsali zástupci společností Siemens Mobility a Bayerische Regiobahn (BRB) za přítomnosti bavorského ministra hospodářství Huberta Aiwangera a bavorského ministra dopravy Christiana Bernreitera smlouvu o pronájmu inovativního prototypu. Podpis smlouvy následoval po uzavření memoranda o porozumění v červenci 2021.

Dvouvozová vodíková palivočlánková trakční jednotka nejnovější generace bude veřejnosti představena na jaře 2022. Od poloviny roku 2023 bude testována mimo jiné na železniční trati Augsburg-Füssen. Pilotní provoz v železniční síti společnosti Bayerische Regiobahn (BRB) je zpočátku plánován na 30 měsíců. Očekává se, že vozidlo bude oficiálně uvedeno do provozu s cestujícími v lednu 2024.

Bavorský ministr hospodářství Hubert Aiwanger řekl: "Zelený vodík se stává klíčovým pilířem komplexní ochrany klimatu v oblasti dopravy, průmyslu a energetiky. Jako ministra hospodářství a energetiky mě těší, že naše bavorská vodíková strategie může stále více řešit konkrétní otázky. Tento vlak je důležitou součástí této strategie směřující k "obratu v dopravě" s využitím vodíku, a proto tento projekt podporujeme. Jsem přesvědčen, že s ekologickými vodíkovými pohony můžeme výrazně snížit emise škodlivin v těžké nákladní a železniční dopravě a přispět k dekarbonizaci. Lze také snížit jednostrannou závislost na dodávkách energie a rozšířit ji do mnoha regionů světa."

Bavorský ministr dopravy Christian Bernreiter vysvětlil: "Jsem opravdu rád, že budeme moci tuto inovativní technologii brzy zavést v Bavorsku a vyzkoušet ji v běžném provozu. Úzce spolupracujeme s našimi partnery, abychom tento majákový projekt rozjeli, protože jsme přesvědčeni, že vodíkový pohon může přispět k atraktivní a zároveň klimaticky neutrální osobní železniční dopravě. Toho chceme dosáhnout nejpozději do roku 2040. Podpora pilotního projektu ze strany Bavorska ve výši několika milionů eur je více než dobře investovaná."

Albrecht Neumann, generální ředitel pro kolejová vozidla, Siemens Mobility: "Mireo Plus H je nejnovější generací jednotky na vodíkový pohon. Vyznačuje se vysokým trakčním výkonem, vynikající schopností akcelerace a velkým provozním dojezdem. Díky němu bude železniční doprava rychlejší, efektivnější, ekologičtější a pohodlnější. Vodíkový pohon je bezemisní. Moderní forma pohonu vlaků, která dekarbonizuje železniční dopravu a významně přispívá k dosažení našich klimatických cílů."

Arnulf Schuchmann, generální ředitel společnosti Bayerische Regiobahn: "Společnost Bayerische Regiobahn se považuje za spolehlivého partnera v oblasti mobility pro bavorskou veřejnost a ráda by jí den co den poskytovala služby šetrné ke klimatu. Myslíme také na budoucnost a jsme rádi, že můžeme již dnes pomáhat určovat směr dopravy zítřka. Bez ohledu na veškeré úsilí spojené s projektem se velmi těšíme na zkušební provoz v naší železniční síti a na získané know-how pro využití vodíkové technologie v železničním sektoru. Společně se skupinou Transdev, do níž patříme, a celým naším lokálním týmem projekt co nejlépe připravíme, abychom zajistili hladký začátek testů v příštím roce."

Vodíková palivočlánková trakční jednotka vychází z ověřené platformy Mireo Plus společnosti Siemens Mobility. Hlavní součástí vodíkové technologie jsou palivové články, umístěné na střeše vozidla. Systém je doplněn nejnovější generací vyrovnávacích akumulátorů od společnosti Saft, umístěných pod podlahou vozidla. Kromě vodíkové verze (HMU) jsou trakční jednotky Mireo k dispozici také s konvenčním elektrickým napájením (EMU) nebo ve verzi trolej/akumulátor (BEMU).

Vývoj alternativních zdrojů energie pro použití v železniční dopravě je součástí strategie udržitelnosti společnosti Siemens Mobility. Společnost je průkopníkem v oblasti udržitelné mobility.

Sdílet článek
Siemens Mobility, s.r.o.
Siemens Mobility, s.r.o. je součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií na železnici. V České republice zaměstnává více než 750 lidí v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Kromě obchodních týmů společnost tvoří oddělení vývoje a konstrukce kolejových vozidel, R&D centrum automatizace železnic, IT Hub a centra služeb (od schvalování kolejových vozidel po sdílené služby) či odštěpný závod Mobility Metro Services pro údržbu pražského metra linky C. Více informací naleznete na www.siemens.cz/mobility a www.siemens.cz/mobilityjobs.
Siemens Mobility GmbH
Siemens Mobility je samostatnou společností v rámci globálního technologického koncernu Siemens AG. Už více než 175 let je lídrem v oblasti inteligentních dopravních řešení a neustále inovuje své portfolio v klíčových oblastech kolejových vozidel, automatizace a elektrifikace železnice, dopravních řešení na klíč, softwarových řešení a souvisejících služeb. Díky digitalizaci umožňuje společnost Siemens Mobility dopravcům po celém světě budovat inteligentní infrastrukturu a trvale zvyšovat její hodnotu v průběhu celého životního cyklu, zvyšovat kvalitu služeb pro cestující s garantovanou dostupností. V obchodním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla společnost Siemens Mobility obratu 10,5 miliardy EUR a celosvětově zaměstnávala přibližně 39 800 zaměstnanců. Další informace naleznete na www.siemens.com/mobility.

Siemens Mobility, s.r.o., Communications
Kontakt pro média: Petra Kracíková
+420 731 124 197
petra.kracikova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení