S44-210410-Intralogistik-5G-Pressebild-13x18-rgb_original.jpg
30.5.2022

Profinet umožňuje komunikaci v reálném čase v 5G síti

  • Přenos Profinet IO paketů přes privátní síť 5G
  • Přenosová technologie VXLAN obsahuje protokol Profinet
  • Použití centrálního řídicího systému pro více mobilních účastníků snižuje náklady na energie a údržbu

Společnost Siemens představuje přenos Profinet IO paketů prostřednictvím privátní sítě 5G. Ta umožňuje přenášet data v reálném čase v případě průmyslových aplikací. To vše je možné díky přenosové technologii VXLAN (Virtual Extensible LAN) ve směrovačích a bezpečnostních zařízeních Siemens Scalance 5G. Součástí VXLAN je protokol Profinet IO, který se přenáší na Layer 2 do paketů na Layer 3, což umožňuje jejich přenos přes hranice sítě. Protože komunikace na Layer 2 nyní probíhá prostřednictvím 5G sítě, může centrální řídicí jednotka komunikovat s decentralizovanými I/O moduly na mobilních zařízeních, jako jsou například automaticky řízené vozíky (AGV), a to prostřednictvím sítě Profinet v soukromé 5G síti. Jednotlivé AGV pak nemusejí využívat žádné místní řízení. Tím se šetří náklady a snižují nároky na údržbu. Návštěvníci hannoverského veletrhu se mohou s touto inovací seznámit na stánku organizace „5G-ACIA“ v pavilonu č. 9.

Díky přenosové technologii VXLAN lze protokol Profinet IO použít pro komunikaci v privátní 5G síti. To umožňuje komunikaci v reálném čase a využití centrálního řídicího systému pro několik mobilních účastníků.

Průmyslová 5G síť na veletrhu v Hannoveru

Společnost Siemens představí na stánku v pavilonu č. 9 připojení automaticky řízených vozíků prostřednictvím 5G sítě na prototypu soukromé průmyslové 5G sítě. Mobilní účastníci ve výrobních zařízeních, jako jsou například automaticky řízené vozíky (AGV) v intralogistice a mobilní roboty, zvyšují flexibilitu výroby a vyžadují spolehlivou bezdrátovou komunikaci pro bezproblémový a bezpečný provoz.

S modelem Scalance MUM853-1 představuje Siemens na veletrhu svůj průmyslový 5G router pro rozvaděče. Zařízení propojuje místní průmyslové aplikace s veřejnými mobilními sítěmi 5G a 4G (LTE). Pomocí routeru lze prostřednictvím veřejné mobilní sítě s vysokou přenosovou rychlostí vzdáleně monitorovat a udržovat provozy, stroje, řídicí jednotky a další průmyslová zařízení. Kromě toho lze zařízení integrovat do soukromých sítí 5G. Scalance MUM853-1 tak umožňuje využití nejmodernějších aplikací, jako jsou mobilní roboty ve výrobě nebo autonomní vozíky v logistice.

První testy na soukromém testovacím 5G poli na veletrhu

Deutsche Messe a Siemens umožňují všem firmám přístup k inovativní průmyslové 5G technologii ve speciálním „5G Smart Venue“ v Hannoveru. Společnosti si mohou vyzkoušet své aplikace na prototypu soukromé, samostatné testovací průmyslové 5G sítě založené na verzi Release 15. Jedná se o průmyslovou 5G síť, která využívá spektrum pro areálové sítě dostupné v Německu (pásmo 3,7 - 3,8 GHz). První společnosti již síť testují. Například společnost HMS Networks integrovala do infrastruktury senzory prostřednictvím řídicí jednotky a 5G routeru. „Začlenění našich zařízení do sítě Siemens bylo velmi snadné,“ říká dr. Jens Jakobsen, vedoucí vývoje společnosti HMS Labs. Frank Hakemeyer, ředitel komunikačních rozhraní ve společnosti Phoenix Contact, dodává: „Na příkladu privátní 5G sítě společnosti Siemens na hanoverském veletrhu ukážeme, jak náš průmyslový 5G router nyní dokáže přenášet signály důležité pro bezpečnost také prostřednictvím mobilní komunikace. Zprovoznění našeho 5G routeru v rámci sítě Siemens bylo mimořádně snadné.“

Siemens vyvíjí vlastní 5G ekosystém, který zahrnuje 5G infrastrukturu pro soukromé 5G sítě a koncová zařízení. Infrastruktura 5G se stále vyvíjí a bude k dispozici v roce 2023.

 

Fotografie ke stažení

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení