DSC02741.JPG
30.6.2022

O klimatické podmínky Slovanské epopeje v Moravském Krumlově se starají technologie Siemens

Adekvátní podmínky u nejznámějšího díla secesního malíře Alfonse Muchy, pomáhá zajišťovat, spolu s ostatními technologiemi, systém Desigo CC od společnosti Siemens. Díky instalaci systému splňuje zámek v Moravském Krumlově, kde je soubor velkoformátových obrazů umístěn, nejvyšší evropské standardy pro vystavování uměleckých děl.

„Desigo CC dokáže splnit všechny podmínky, které se týkají bezpečnosti, osvětlení, stálé teploty a vlhkosti těch nejcennějších uměleckých děl,“ vysvětluje Tomáš Hüner, ředitel Siemens Smart Infrastructure, dodavatele technologií. „V prostorách výstavy je stálá teplota kolem 20 ºC a pětapadesátiprocentní vlhkost, to jsou pro umělecké dílo optimální podmínky. V případě tak mimořádného díla, jako je Slovanská epopej, je nezbytné, aby byly stabilně a spolehlivě udržovány a uchovaly jej v dokonalém stavu pro příští generace,“ dodává. Instalace Siemens technologií proběhla ve druhé polovině roku 2020, v těchto týdnech se po covidových uzávěrách na dílo Alfonse Muchy poprvé přicházejí podívat větší počty návštěvníků.

 

Zajistit optimální podmínky je také umění

Ideální podmínky v prostorách expozice zajišťuje systém měření a regulace (MaR), který monitoruje a řídí jednotlivé technologie. Skládá se z regulátorů Siemens, čidel a akčních členů. Nadstavbovým řídicím systémem je Siemens Desigo CC. MaR zajišťuje vytápění a přípravu topné a chladicí vody pro jednotky přesných klimatizací (nejsou součástí dodávky Siemens).

 

Technologie Siemens přímo řídí vytápění výstavních sálů pomocí radiátorů a do autonomně pracujících jednotek přesných klimatizací posílá pokyny k nastavení požadované teploty a vlhkosti přicházejí z řídicího systému. Přesně řiditelné klimatizační jednotky v daném prostoru upravují vzduch tak, aby vnitřní prostředí bylo v požadované kvalitě. Komunikace mezi systémem Siemens a jednotkami klimatizací probíhá přes datovou komunikaci MODBUS. Dispečerské pracoviště má všechny důležité informace k dispozici v systému Desigo CC v reálném čase. „Díky instalaci pokročilých technologií od společnosti Siemens jsme dokázali splnit přísné podmínky Galerie hlavního města Prahy a Slovanskou epopej můžeme v Moravském Krumlově v příštích pěti letech vystavovat,“ vysvětluje Zdeněk Juránek, místostarosta Moravského Krumlova.

 

Desigo CC – spolehlivý systém pro všechny typy budov

Desigo je řešení pro automatizaci technologií v budovách. Díky svým vlastnostem pokrývá všechny typy a velikosti aplikací – od malých předávacích stanic, přes kotelny, výměníkové stanice nebo strojovny vzduchotechniky až po komplexní automatizaci komerčních budov, kancelářských budov a budov občanské vybavenosti. Díky množství podporovaných datových bodů lze standardní Desigo CC nasadit na projekt jakékoliv velikosti.

 

Pro optimální vyladění chodu budovy jako celku je nutné monitorovat, shromažďovat a vyhodnocovat všechny relevantní informace, které přicházejí z mnoha technických zařízení. K těmto účelům slouží BMS/SCADA, označované také jako vizualizační nadstavba, grafická centrála nebo pracovní stanice. Řešení Desigo CC předkládá uživatelům data jednoduchým a přehledným způsobem a umožňuje pružně a s velkou energetickou účinností automatizovat chod budovy se zachováním nejvyšší úrovně uživatelského komfortu a bezpečnosti.

 

Nejvyšší komfort pro kulturní poklad

 

Tvůrce Slovanské epopeje, Alfons Mucha, byl český malíř, grafik a designér období secese. Narodil se 24. července 1860 v Ivančicích na Moravě. Obrazový cyklus vznikal postupně v letech 1910–1926 na zámku Zbiroh. Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů, polovina je inspirována slovanskou mytologií a polovina dějinami českého národa. Sedm největších pláten měří 8,1 × 6,1 metru, mezi nimi například Slované v pravlasti, Zrušení nevolnictví na Rusi či Kázání mistra Jana Husa v kapli Betlémské. Epopej je od roku 2010 zařazena na seznamu kulturních památek.

Fotografie ke stažení

Sdílet článek
Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení