Metro linka 9, Barcelona (Španělsko)
11.5.2021

Konsorcium Siemens Mobility a Stadler získává kontrakt na modernizaci metra v Lisabonu

Konsorcium společností Siemens Mobility a Stadler získalo zakázku na metro ve výši 114,5 milionů EUR Siemens Mobility instaluje zabezpečovací systém CBTC na tři linky metra Stadler dodá moderní kolejová vozidla

Společnosti Siemens Mobility a Stadler společně získaly zakázku ve výši 114,5 milionu EUR na vybavení lisabonského metra nejmodernějšími zabezpečovacími systémy a vozidly. V rámci projektu dodá Stadler 14 třívozových elektrických jednotek; společnost Siemens Mobility nainstaluje systém CBTC (Communications-Based Train Control) Trainguard MT na modré, žluté a zelené linky metra a stávající zebezpečovací systémy aktualizuje. Palubní technologie CBTC bude integrována do 70 vozidel ve stávajícím vozovém parku a do 14 nových elektrických jednotek Stadler.

„Jsme velmi rádi za uzavření této smlouvy a jsme hrdí na to, že můžeme podpořit Metro Lisabon při modernizaci vozového parku společně se společností Siemens Mobility. Stadler nedávno vyhrál několik významných projektů v Evropě a USA. Tato nejnovější smlouva potvrzuje úspěch naší strategie a staví nás jako celosvětovou referenci při poskytování řešení pro udržitelnou městskou mobilitu,“ uvádí Ansgar Brockmeyer, výkonný viceprezident pro marketing a prodej ve společnosti Stadler Group.

Andre Rodenbeck, generální ředitel Rail Infrastructure společnosti Siemens Mobility, dodává: „Společnost Siemens Mobility a její partner Stadler jsou hrdí na to, že jim byla svěřena modernizace a optimalizace metra v Lisabonu. Systém CBTC od společnosti Siemens Mobility zvýší spolehlivost, dostupnost a efektivitu metra a současně splní vysoké požadavky na kvalitu a bezpečnost stanovené provozovatelem. Jsme velmi rádi, že můžeme přispět naší technologií a naším know-how k tomuto důležitému dopravnímu projektu, který výrazně zvýší pohodlí při cestování pro občany Lisabonu.“

Smlouva zahrnuje technické školení pro provoz a údržbu, jakož i preventivní a korektivní údržbu veškerého vybavení po dobu prvních tří let a dodávku náhradních dílů a spotřebního materiálu pro preventivní údržbu na další dva roky. Dohodnutá doba dodání je 77 měsíců, předání zákazníkovi je plánováno na rok 2027.

Stadler poskytuje modulární design, který zjednodušuje údržbu. Díky konstrukci z nerezové oceli jsou kolejová vozidla lehká a robustní. Troje dvojité dveře na každém boku vozu umožňují cestujícím rychlé nastupování a vystupování.

Všech14 třívozových jednotek bude zpočátku vybaveno CBTC GoA2 (vlakový zabezpečovač ATP a automatické vedení vlaku ATO) s možností budoucího upgradu na GoA4.  Vozidla bude tedy možné v budoucnu provozovat také plně automaticky. Vozidla budou napájena napětím 750 V z přívodní kolejnice. Jednotky o délce 49,6 metru a šířce 2,78 metru disponují 90 podélně uspořádanými sedadly, dvěma místy pro invalidní vozíky a plochou ke stání pro 450 osob. Nová kolejová vozidla zvyšují nejen pohodlí a přístupnost pro cestující, ale nabízejí také lepší komunikační, bezpečnostní a kamerové systémy.

Systém CBTC od společnosti Siemens Mobility poskytuje v reálném čase údaje o poloze vlaku a o rychlosti jeho jízdy, k řízení sledu jízdy vlaků využívá princip pohyblivého bloku (moving block), což provozovatelům umožňuje bezpečně zvýšit počet vlaků na trati. Čím těsnější je odstup mezi vlaky, tím více cestujících může být na lince přepraveno. Technologie CBTC od společnosti Siemens Mobility je světově nejčastěji používaný systém automatického řízení vlaků a v současné době se používá v Singapuru, Turecku, Brazílii, Španělsku a Číně.

Sdílet článek
Siemens Mobility, s.r.o.
Siemens Mobility, s.r.o. je součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií na železnici. V České republice zaměstnává více než 750 lidí v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Kromě obchodních týmů společnost tvoří oddělení vývoje a konstrukce kolejových vozidel, R&D centrum automatizace železnic, IT Hub a centra služeb (od schvalování kolejových vozidel po sdílené služby) či odštěpný závod Mobility Metro Services pro údržbu pražského metra linky C. Více informací naleznete na www.siemens.cz/mobility a www.siemens.cz/mobilityjobs.
Siemens Mobility GmbH
Siemens Mobility je samostatnou společností v rámci globálního technologického koncernu Siemens AG. Už více než 175 let je lídrem v oblasti inteligentních dopravních řešení a neustále inovuje své portfolio v klíčových oblastech kolejových vozidel, automatizace a elektrifikace železnice, dopravních řešení na klíč, softwarových řešení a souvisejících služeb. Díky digitalizaci umožňuje společnost Siemens Mobility dopravcům po celém světě budovat inteligentní infrastrukturu a trvale zvyšovat její hodnotu v průběhu celého životního cyklu, zvyšovat kvalitu služeb pro cestující s garantovanou dostupností. V obchodním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla společnost Siemens Mobility obratu 10,5 miliardy EUR a celosvětově zaměstnávala přibližně 39 800 zaměstnanců. Další informace naleznete na www.siemens.com/mobility.

Siemens Mobility, s.r.o., Communications
Kontakt pro média: Petra Kracíková
+420 731 124 197
petra.kracikova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení