Lanovka v Rosswaldu
18.12.2019

Když hory volají – Siemens představuje inovativní řídicí systém pro lanovky a lyžařské vleky

Společnost Tscharner Technik (Tscharner) vybavuje lanovky a lyžařské vleky řídicími systémy, které obsahují vlastní software a bezpečnostní prvky Siemens. Při vývoji nové verze softwaru bylo navíc aktualizováno vizuální rozhraní. Poprvé bylo nové řešení instalováno na vlecích a lanovce ve švýcarském areálu Rosswald u střediska Brig. Nový řídicí systém zaujme intuitivním ovládáním a srozumitelným displejem. Zařízení navíc analyzuje všechna data týkající se lanovky, jako je rychlost nebo zrychlení a přenáší je do pohonné soustavy. V případě poruch je kdykoliv možné provést údržbu prostřednictvím vzdáleného připojení VPN (Virtual Private Network).

Provoz lanovek a lyžařských vleků podléhá přísným normám a bezpečnostním předpisům. U každé lanovky nebo vleku je nezbytné trvale sledovat asi 20 bezpečnostních ukazatelů. Zvláště kritickým aspektem jsou brzdové systémy, na které se zaměřují tři samostatné kontrolní požadavky. Brzdové systémy se navzájem sledují a v případě poruchy aktivují nouzové zastavení. Aby vše dokonale a bezpečně fungovalo, je potřeba řídicí systém, který je spolehlivý a snadno ovladatelný. Společnost Tscharner proto pro své řídicí systémy používá produkty řady Simatic S7-1500 od společnosti Siemens. Konkrétně se jedná o kompaktní CPU (Central Processing Unit) 1510-SP-F založený na distribuovaném I / O systému ET 200SP.

 

Všechny informace na první pohled

Obsluha lanovek a vleků je sezónní práce a lidé se často střídají. Aby bylo ovládání co nejjednodušší, spoléhá firma Tscharner na jednoduchou a jasnou vizualizaci, která je intuitivní a snadno pochopitelná. Ovládání je založeno na filozofii dvou tlačítek: prvním tlačítkem obsluha odsouhlasí nastavení jednotlivých částí zařízení a vyřešení případných chybových hlášení, druhým tlačítkem zařízení spustí. Obsluha navíc může přehledně sledovat stav celého vleku nebo lanovky na srozumitelném displeji. Použit je velký sedmipalcový dotykový panel Simatic HMI (Human Machine Interface). Data se s pohonnou soustavou vyměňují prostřednictvím otevřeného průmyslového standardu Ethernet Profinet.

 

Globální podpora

Pro snadnou a rychlou údržbu v případě poruchy zařízení nepotřebuje připojení k internetu. Pro vzdálený přístup je dostatečný GSM modem, který může řídicí systém použít ke komunikaci se serverem firmy AVM Engineering AG (AVM) prostřednictvím VPN. Společnost AVM se specializuje na průmyslovou automatizaci a může personálu obsluhy lyžařských vleků a kdekoliv na světě kdykoliv poskytnout vzdálenou podporu a pomoc.

 

Oblíbené řešení

Spolupráce společností Tscharner a AVM a využití komponentů Siemens se osvědčuje v aplikacích po celém světě. Na konci roku 2018 byla v Nepálu uvedena do provozu duální lanovka, jejíž kabina může přepravit až 20 osob do výšky přes 3 200 metrů. Po pouhých dvou týdnech projekčních prací mohla být lanovka předána provozovateli.

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: http://www.siemens.cz
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení