Greeentech
17.8.2021

Hydroponické kontejnery startupu GreeenTech využívají IoT technologie Siemens

Nejmodernější hydroponické bylinkové a zeleninové farmy, které vyvíjí také pražský GreeenTech, produkují zeleninu během celého roku a za každého počasí. Řízení pěstebních kontejnerů stojí na flexibilním řídicím systému řady SIMATIC S7-1200, který doplňují zdroje PSU6200 a vizualizační panely řady Unified. Hydroponický pěstební kontejner GreeenBox si lze od 17. do 22. srpna prohlédnout v Manifestu Anděl.

Koncept GreeenTech využívá koncept vertikálních hydroponických systémů pěstování, kde jsou pěstební plochy uspořádané do svisle naskládaných vrstev. Rostliny nejsou umístěny v půdě, ale v živném roztoku, který cirkuluje u kořenového systému rostlin.

 

Jedná se o udržitelný způsob pěstování rostlin, díky nastavených pěstebním programům, které se stále díky automatizaci zdokonalují a zcela efektivnímu řízení lze ve srovnání s konvenčním zemědělstvím ušetřit až 95 % potřebné vody.

 

Pěstování řídí systémy Siemens

Mezi největší výzvy při budování hydroponických farem patří technologická náročnost systému a vysoké energetické nároky samotného pěstování. Stále vzrůstající investice do hydroponických vertikálních farem v zahraničí ale naznačují trend, podle kterého se v budoucnu stanou tyto farmy běžnou součástí všech velkých měst.

 

Český Siemens je hlavním technologickým partnerem startupu GreeenTech.  „Zaměřujeme se na společnou implementaci technologie a k ní přidružených aplikací. Řízení probíhá přes flexibilní řídicí systém řady SIMATIC S7-1200, který se přesně přizpůsobí požadavkům pěstitele,“ vysvětluje Tomáš Froněk, vedoucí oddělení Factory Automation. „Řídicí systém pracuje v kombinaci se zdroji PSU6200 a vizualizačními panely řady Unified a nabízí všechno, co je potřeba pro dokonalé řízení pěstebních aplikací,“ doplňuje Froněk. 

 

Řešení Siemens pro hydroponii průběžně sleduje veličiny jako teplota, vlhkost a vodivost, navíc reguluje i množství hnojiva a nastavuje se barevné spektrum u chytrých svítidel přes protokol DALI. Každá rostlina má svoje specifika, proto lze pro každý pěstební regál nastavit přesné hodnoty dle pěstebního programu na míru. Celý systém pracuje velmi spolehlivě a jednoduše se konfiguruje. V budoucnu je možné rozšíření o další technologie Siemens, které mohou jednotlivé instalace systému GreeenTech potřebovat.

 

Kontrolované prostředí vytváří dokonalé klima

Pěstování probíhá v kontrolovaném prostředí – na farmách nebo v plně automatizovaných hydroponických pěstebních kontejnerech (13 x 3 x 3 m), kde je pomocí pokročilých technologií možné regulovat teplotu, vlhkost, osvětlení i složení živného roztoku. Vnitřní klimatické podmínky se dokonale přizpůsobují potřebám plodin. Výsledkem je opakovaná sklizeň lokální zeleniny plné vitamínů a intenzivní chuti. Vzhledem k tomu, že není potřeba ochranný postřik, jsou výpěstky vhodné pro děti i alergiky.

 

Predikce OSN varuje, že do roku 2050 je nutné zvýšit produkci potravin o 70 %, aby bylo možné nasytit celý svět. „Kontejnery GreeenTech nabízí řešení, které umožňuje pěstovat plodiny kdykoliv a kdekoliv – ve městě i na poušti.“ představuje výhody hydroponického pěstování Karolína Pumprlová, jedna ze zakladatelek startupu GreeenTech. 

 

„V hydroponii vidíme jednu z možných cest k udržitelnější zemědělské výrobě, která je nezbytná k dosažení klimatických cílů. Jsme rádi, že naše technologie, které využíváme především v průmyslu, můžeme otestovat i v této zatím neobvyklé oblasti,“ uzavírá Froněk.

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíci zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací: https://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliard eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese https://www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení