IM2022126449MO.jpeg
17.5.2023

Deutsche Bahn objednává dalších 17 vysokorychlostních jednotek ICE 3neo od společnosti Siemens Mobility

 • Objednávka ve výši přibližně 600 milionů eur
 • Flotila vysokorychlostních jednotek ICE 3neo se rozroste na 90 jednotek
 • Jednotky z první objednávky jsou již v provozu
 • Český tým spolupracuje na konstrukčním řešení interiéru vozidel

Společnost Siemens Mobility dodá německým drahám (Deutsche Bahn, DB) dalších 17 osmivozových vysokorychlostních elektrických trakčních jednotek ICE 3neo v hodnotě přibližně 600 milionů eur. Flotila nejmodernějších vozidel ICE 3neo, vycházející z platformy Velaro MS, se tak rozroste na 90 vozidel. Německé dráhy si nejprve od společnosti Siemens Mobility objednaly 30 jednotek ICE 3neo v červenci roku 2020, dále následovala objednávka 43 jednotek v lednu 2022. Touto novou objednávkou se naplnila původní rámcová smlouva na celkem 90 jednotek, uzavřená v červenci 2020. Vysokorychlostní elektrické trakční jednotky ICE 3neo budou vyrobeny v závodě Siemens Mobility v Krefeldu a budou dodány do srpna 2028. Jednotky z první objednávky, které byly vyrobeny a dodány v rekordně krátkém čase, jsou už od prosince 2022 v provozu s cestujícími. 

Zajímavostí je zapojení českého Engineeringu. V Praze, Plzni a Ostravě je více než 350 vývojářů, kteří jsou součástí mezinárodního týmu Siemens Mobility a jejich doménou je mimo jiné konstrukce a vývoj vysokorychlostní vozidel. V rámci ICE 3neo pro DB se tým podílí na vývoji oddílu pro děti, služebního a odpočinkového oddílu pro personál, zavazadlových a úložných prostor, vnitřního obložení a stropů a integrují informační systém. 

S maximální rychlostí 320 km/h je ICE 3neo jedním z nejrychlejších členů flotily ICE. Tato osmivozová elektrická trakční jednotka má 439 míst k sezení a řadu inovací, které poskytují vyšší komfort a pohodlí: 

 • speciální okenní skla pro stabilní příjem signálu mobilních telefonů
 • osm míst pro jízdní kola v každé jednotce
 • upravené větší zavazadlové prostory
 • vnitřní osvětlení měnící barvu světla v závislosti na denní době
 • držáky na tablety a elektrické zásuvky u všech sedadel včetně 2. třídy
 • přidané vnější dveře pro rychlejší nástup a výstup cestujících v železničních stanicích
 • nový výtah pro snadnější nástup a výstup osob na invalidním vozíku

Osmivozové elektrické trakční jednotky jsou vybaveny elektrickou výzbrojí schopnou využívat čtyři různé v Evropě zavedené napěťové systémy napájení železnic (1,5 kV DC, 3 kV DC, 15 kV 16,7 Hz a 25 kV 50 Hz), aby mohly v budoucnu zajišťovat také přeshraniční dopravu na mezinárodních spojích z Německa do Belgie a Nizozemska.

Deutsche Bahn projde v následujících letech komplexním omlazením, které se týká naší celostátní železniční sítě i vozidel. V tomto roce přebíráme měsíčně v průměru tři nové jednotky ICE. A dále urychlujeme obnovu našeho vozového parku. Spoléháme se i na další vozidla ICE 3neo od společnosti Siemens Mobility. První dodané jednotky jsou v provozu od prosince 2022 a osvědčují se jako mimořádně úspěšné,“ uvedl Dr. Michael Peterson, člen představenstva DB pro dálkovou osobní dopravu. 

Díky 90 vysokorychlostním jednotkám ICE 3neo od Siemens Mobility bude zajištěn velký podíl nových kapacit DB pro dálkovou osobní dopravu. Tato vozidla jsou založena na osvědčené platformě Velaro, umožňující krátké dodací lhůty, dlouhodobou životaschopnost, spolehlivý provoz a rychlejší přechod na novou podobu dopravy. První vozidla z rodiny ICE 3neo lákají cestující už od prosince loňského roku svým vytříbeným komfortem a pokročilými technologiemi,“ uvedl Michael Peter, generální ředitel společnosti Siemens Mobility.

Sdílet článek
Siemens Mobility, s.r.o.
Siemens Mobility, s.r.o. je součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií na železnici. V České republice zaměstnává více než 750 lidí v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Kromě obchodních týmů společnost tvoří oddělení vývoje a konstrukce kolejových vozidel, R&D centrum automatizace železnic, IT Hub a centra služeb (od schvalování kolejových vozidel po sdílené služby) či odštěpný závod Mobility Metro Services pro údržbu pražského metra linky C. Více informací naleznete na www.siemens.cz/mobility a www.siemens.cz/mobilityjobs.
Siemens Mobility GmbH
Siemens Mobility je samostatnou společností v rámci globálního technologického koncernu Siemens AG. Už více než 175 let je lídrem v oblasti inteligentních dopravních řešení a neustále inovuje své portfolio v klíčových oblastech kolejových vozidel, automatizace a elektrifikace železnice, dopravních řešení na klíč, softwarových řešení a souvisejících služeb. Díky digitalizaci umožňuje společnost Siemens Mobility dopravcům po celém světě budovat inteligentní infrastrukturu a trvale zvyšovat její hodnotu v průběhu celého životního cyklu, zvyšovat kvalitu služeb pro cestující s garantovanou dostupností. V obchodním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla společnost Siemens Mobility obratu 10,5 miliardy EUR a celosvětově zaměstnávala přibližně 39 800 zaměstnanců. Další informace naleznete na www.siemens.com/mobility.

Siemens Mobility, s.r.o., Communications
Kontakt pro média: Petra Kracíková
+420 731 124 197
petra.kracikova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na X @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení