8379-1307098807
29.7.2019

Cesta bramborových lupínků: Siemens se podílí na vývoji prvních blockchain aplikací

Až příště uslyšíte v pytlíku šustit bramborové lupínky a budou se vám na ně sbíhat sliny, možná už spolu s nimi „ochutnáte“ i technologii blockchainu. Blockchain umožňuje transparentní sledování produktů po celou dobu jejich životnosti, a to i v potravinářském průmyslu – od sadby brambor až po pytlík se solenými brambůrkami. Společnosti Siemens a Atos IT Solutions and Services vyvíjí společně první sledovací aplikace pro potravinářský průmysl, které budou kombinovat technologii blockchainu se zavedenou platformou MindSphere a portfoliem zařízení, připravených na komunikaci.

Zejména v poslední době požaduje stále více spotřebitelů od výrobců detailnější informace o produktech, zejména o jejich původu a podmínkách produkce a přepravy. Nejvyšší nároky ze strany spotřebitelů vznikají právě v potravinářském průmyslu, velmi vysoké nároky kladou ale spotřebitelé také na průmysl chemický a farmaceutický, na sektor výroby energie a na sektor bankovnictví. Poptávka po co největším množství podrobných informací o produktu trvale roste a výrobcům nezbývá než hledat možnosti, jak je svým zákazníkům dodat a tím se vymezit vůči konkurenčním výrobkům.

 

Transparentnost vytváří důvěru

 

Cílem je, aby byly informace o konečném výrobku co nejobsáhlejší, spolehlivé a snadno dostupné. Toho lze dosáhnout například prostřednictvím QR kódu, který poskytuje přístup ke všem informacím o složení výrobku nebo o výrobních podmínkách, přepravě či balení. Pokud tyto informace korespondují s tím, čeho si zákazníci váží a co upřednostňují, až 3/4 z nich je ochotno zaplatit vyšší cenu.

 

V citlivých odvětvích, jako je zejména potravinářství, jsou tyto sledovatelné a spolehlivé informace důležité také pro všechny zúčastněné strany podílející se na výrobním řetězci. Pomocí blockchainu lze i v globalizovaném hospodářství zaručit kvalitní dokumentaci původu, transparentní distribuci a dodržování standardů kvality.

 

Data pro větší bezpečnost – blockchain otevírá nové příležitosti

 

Zaznamenávat, filtrovat, analyzovat a kombinovat data z různých kroků v průběhu životního cyklu výrobku umožňují platformy založené na cloudu, například Siemens MindSphere, i různé další technologie. V rámci hledání vhodného řešení, které by nebylo manipulovatelné byla zkoumána i technologie blockchainu. Důležitým parametrem, který byl brán v úvahu, byla možnost sledování dat a vytváření digitálních procesů a transakcí za účasti všech zúčastněných stran napříč celým životním cyklem produktu.

 

Technologie blockchainu se v současnosti řadí k největším ekonomickým inovacím nedávné historie. Je založena na definované databázové struktuře, do které nelze zadat a zaznamenat žádná jednotlivá transakce nebo informace, pokud se na tom zúčastněné strany nedohodnou. Vždy po určité době se transakce provedené do tohoto okamžiku sloučí do bloků a opatří kontrolním součtem – známým jako hash hodnota – a časovým razítkem. Jakmile je zadán ověřený záznam, již nikdy ho nelze změnit. Podle dnešních standardů je tato technologie považována za výjimečně bezpečnou. Nové bloky se postupně připojují k už vytvořenému řetězci bloků. Informační řetězec tím roste a všichni účastníci sítě mají vždy stejnou kopii zašifrovaných dat, kterou mohou kontrolovat v reálném čase.

 

„Ověřený“ certifikát

 

Princip blockchainu je možné demonstrovat i na bramborových lupínkách s certifikátem biopotraviny. Každý, kdo se podílí na výrobě brambůrků, vždy ví, co se s tímto produktem nebo jeho složkami děje, stejně jako kde a jak. Během celé cesty z bramborového pole ekofarmy, do skladu brambor, přes dopravu a zpracování – jako je krájení, smažení a kořenění – až po balení a distribuci do obchodů. V každém bodě, kterým zpracovávané brambory prochází, se generují data, která lze zaznamenat. A ještě dříve, než jsou tato data začleněna do blockchainu, musí je ověřit všichni, kdo jsou začleněni v daném dodavatelském řetězci.

 

Výsledkem je, že spotřebitel získává spojitý řetězec informací, který může prozkoumat. Ví, že brambůrky, které si kupuje, jsou vyrobeny například ze 100 % ekologicky pěstovaných brambor a že tyto brambory byly zpracovány za optimálních podmínek.

Sdílet článek
Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými 10 500 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Energy, Siemens Healthineers a Siemens Mobility působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií a kolejové dopravy. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Siemens je rovněž držitelem menšinového podílu ve společnosti Siemens Energy, která je světovým lídrem v oblasti přenosu a výroby elektrické energie. Ve fiskálním roce 2022, který skončil 30. září 2022, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 70 miliard eur a čistého zisku 4,4 miliardy eur. K 30. září 2022 měla společnost po celém světě přibližně 311 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení