8476-1002194554
3.2.2020

Celkem 200 moderních regionálních elektrických jednotek Siemens pro ÖBB

ÖBB objednává 11 nových třívozových elektrických trakčních jednotek Desiro ML od společnosti Siemens Mobility Na konci roku 2021 bude v provozu celkem 200 jednotek ML ÖBB Cityjets Další jednotky budou doplněny jednotným evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS za účelem zvýšení bezpečnosti provozu i kapacity tratí

Společnost ÖBB (Österreichische Bundesbahnen) objednala u společnosti Siemens Mobility na základě stávající rámcové smlouvy dalších jedenáct elektrických trakčních jednotek (EMU) Desiro ML, čímž plně využila rámcovou smlouvu na celkových 200 jednotek. Od konce roku 2021 bude v provozu všech 200 vozidel Desiro ML, která výrazně přispějí ke zvýšení kvality cestování. V regionální dopravě jsou jimi zaváděny služby, které zná většina cestujících pouze z dálkových vlaků: pohodlná sedadla, wifi připojení, klimatizace, elektrické zásuvky, sklopné stolky na zadní stěně opěradel předchozích sedadel a mnoho dalších, které přispívají k vyššímu pohodlí cestujících.

Velmi zdařilý interiér těchto vozidel, vybočující z běžného pojetí regionálních jednotek, řešili pracovníci českého oddělení Engineeringu Siemens Mobility. Cílem nabídky rychlého a pohodlného cestování v příjemném prostředí je motivovat obyvatelstvo k preferenci cestování vlakem před energeticky a environmentálně méně příznivou automobilovou dopravou.

Prvních 101 jednotek Desiro ML ÖBB je v provozu ve východní části Rakouska již od roku 2015. Druhá objednávka, tentokrát na 64 jednotek, následovala v roce 2016, další jednotky v počtu 24 byly objednány v roce 2019.

Sabrina Soussan, CEO Siemens Mobility, doplňuje: „Jednotky Siemens Mobility Desiro ML kombinují spolehlivost, bezpečnost a hospodárnost provozu s vysokou úrovní pohodlí a díky tomu i s extrémně spokojenými cestujícími. Rakouští cestující mají nyní 200 dobrých důvodů proč zvolit jízdu vlakem, šetrnou k životnímu prostředí.  Na jednotkách EMU Desiro ML ÖBB Cityjet je zároveň v síti železnic ÖBB ověřováno dvouzdrojové napájení trolej/akumulátor, které nabízí bezemisní cestování, šetrné ke klimatu, i na tratích bez liniové elektrizace.

Jedenáct nových vozidel bude vyrobeno ve spolupráci závodu Siemens Mobility v Krefeldu a ÖBB Technische Service GmbH ve Vídni, Jedlersdorfu a bude vybaveno jednotným evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS (European Train Control System). Zbývající jednotky Desiro ML ÖBB ve stávající flotile budou systémem ETCS dovybaveny do konce roku 2023. Tento systém zvyšuje bezpečnost železniční dopravy a též umožňuje jízdu vlaků v těsnějším sledu na stávající infrastruktuře.

Pro urychlení nástupu a výstupu cestujících, a tím i udržení vysoké dochvilnosti vídeňské sítě S-Bahn, bude na nových EMU nástupní/výstupní prostor optimalizován. Vozidla jsou bezbariérová a nabízejí cestujícím atraktivní vybavení: komfortní sedadla, sklopné stolky na zadní straně opěradel sedadel, elektrické zásuvky, okenní rolety, prostory pro uložení zavazadel po celé délce vozu, lampičky na čtení, WiFi včetně palubního portálu Railnet Regio a velké monitory pro poskytování informací cestujícím.

Desiro ML ÖBB Cityjet od společnosti Siemens Mobility je třívozová nízkopodlažní trakční elektrická jednotka o délce 75 metrů s nejvyšší provozní rychlostí až 160 km/h a s velkým zrychlením.

Vozidla objednaná v březnu 2019 v počtu 24 jednotek i nyní v lednu 2020 nově objednaných 11 jednotek budou vybavena běžným trakčním zařízením pro elektrické napájení přes sběrač proudu z liniového trakčního vedení, ale též i přípravou pro instalaci trakčních akumulátorů pro provoz na vedlejších tratích bez trakčního vedení. Po té mohou být využívána na neelektrifikovaných tratích jako náhrada za naftou poháněná vozidla a přinést na ně bezemisní provoz i přímá spojení z centra regionu do jeho okrajových oblastí. To cestujícím umožní cestovat po těchto trasách ekologickým způsobem v moderním, pohodlném a bezbariérovém vlaku bez nutnosti přestupů.

Sdílet článek
Siemens Mobility, s.r.o.
Siemens Mobility, s.r.o. je součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií na železnici. V České republice zaměstnává více než 750 lidí v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Kromě obchodních týmů společnost tvoří oddělení vývoje a konstrukce kolejových vozidel, R&D centrum automatizace železnic, IT Hub a centra služeb (od schvalování kolejových vozidel po sdílené služby) či odštěpný závod Mobility Metro Services pro údržbu pražského metra linky C. Více informací naleznete na www.siemens.cz/mobility a www.siemens.cz/mobilityjobs.
Siemens Mobility GmbH
Siemens Mobility GmbH je samostatnou společností v rámci globálního technologického koncernu Siemens AG. Už více než 175 let je lídrem v oblasti inteligentních dopravních řešení a neustále inovuje své portfolio v klíčových oblastech kolejových vozidel, automatizace železnice a elektrifikace, dopravních řešení na klíč a souvisejících služeb. Díky digitalizaci umožňuje společnost Siemens Mobility dopravním operátorům po celém světě budovat inteligentní infrastrukturu a trvale zvyšovat její hodnotu v průběhu celého životního cyklu, zvyšovat kvalitu služeb pro cestující s garantovanou dostupností. V obchodním roce 2022, který skončil 30. září 2022, dosáhla společnost Siemens Mobility obratu 9,7 miliardy EUR a celosvětově zaměstnávala přibližně 38 200 zaměstnanců. Další informace naleznete na www.siemens.com/mobility.

Siemens Mobility, s.r.o., Communications
Kontakt pro média: Petra Kracíková
+420 731 124 197
petra.kracikova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení