Ilim Group
12.2.2020

Brněnská turbína Siemens dodá páru pro chladnou Sibiř

  Přední světová papírenská společnost, gigant Ilim Group, investuje přes miliardu dolarů do rozšíření a modernizace papírny v sibiřském městě Ust Ilimsk, ležícím v mrazivé Irkutské oblasti Ruské federace. Součástí investice je i brněnská turbína Siemens, dodávaná včetně pomocného zařízení, která bude od roku 2021 obří papírně dodávat elektřinu i technologickou páru.

Město Ust Ilimsk je známé svými extrémními klimatickými podmínkami. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem -3° C, v zimě ale může rtuť teploměru klesnou až na skoro nepředstavitelných – 53°C. V létě se místní obyvatelé zase musí vypořádat s teplotami nad 40°C. Tyto meteorologické extrémy samozřejmě ovlivňují stavbu nové haly v prostorách papírny, na provoz parního turbosoustrojí Siemens ale nemají vliv.  „Za 120 let jsme z Brna dodali turbíny do téměř sedmdesáti zemí světa a naše stroje najdete na všech obydlených kontinentech. Turbíny tedy umíme vyprojektovat v podstatě pro jakékoli podmínky a ruská Sibiř není výjimkou,“ vysvětluje Jaroslav Lahoda, ředitel Siemens Gas and Power, s.r.o. 

 

Brněnský závod do místa dodá turbosoustrojí s protitlakovou turbínou typu SST-400 o výkonu 35 MW.  Součástí dodávky je i zajištění dopravy, supervize i uvedení celého soustrojí do provozu. „Turbínu přepravíme jako nadměrný náklad do přístavu v Hamburku, poté trajektem do Petrohradu a z něj opět kamionem přímo do města Ust Ilimsk. Veškeré zařízení je tedy nutné ošetřit speciální ochranou proti slané vodě a zaizolovat proti tepelným výkyvům,“ doplňuje Lahoda.

 

Skupina Ilim Group ročně vyrobí 2 miliony tun buničiny, což jsou tři čtvrtiny veškeré ruské produkce. Kromě toho má velký podíl na výrobě kartonu (20 procent) a ruského papíru (10 procent).  Svou produkcí by tak bez problémů mohla pokrýt veškerou roční spotřebu papíru a lepenky v celé České republice. Investice v hodnotě 1,2 miliardy dolarů do závodu v Ust Ilimsk zvýší její produkci téměř dvojnásobně.

 

Brněnský Siemens Gas and Power, odštěpný závod Industrial Turbomachinery zaměstnává na 800 odborníků ve výrobě a servisu průmyslových parních turbín do výkonu 150 MW. Díky velké zakázkové náplni hledá nyní brněnský závod téměř tři desítky nových kolegů do výroby i kanceláří, ale i pracovníky na instalaci a uvedení turbín do provozu, kteří mají jedinečnou možnost dostat se na místa po celém světě.

Siemens Česká republika
Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými 10 500 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Energy, Siemens Healthineers a Siemens Mobility působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií a kolejové dopravy. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Siemens je rovněž držitelem menšinového podílu ve společnosti Siemens Energy, která je světovým lídrem v oblasti přenosu a výroby elektrické energie. Ve fiskálním roce 2022, který skončil 30. září 2022, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 70 miliard eur a čistého zisku 4,4 miliardy eur. K 30. září 2022 měla společnost po celém světě přibližně 311 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru @SiemensCzech.

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení