Simatic
1.10.2018

60 let bez absence – MSV a řídicí systém Siemens Simatic slaví 60. narozeniny

Siemens patří mezi nemnoho technologických firem, které nechyběly ani na jednom z 60 ročníků Mezinárodního strojírenského veletrhu. Na letošním jubilejním veletrhu představuje nejen řadu inovativních technologií, ale také slaví: 60. narozeniny řídicího systému Simatic. Společné šedesátiny oslavují MSV a Simatic na výstavě 100ries, která v pavilonu A přibližuje návštěvníkům nejzajímavější okamžiky a firmy z české průmyslové historie. •    Siemens na MSV 60 let bez absence •    Simatic slaví 60. narozeniny •    Siemens prezentuje svoji historii na výstavě 100ries

712628 – takto nenápadně vypadal 2. dubna 1958 záznam registrace nové obchodní značky společnosti Siemens, která proměnila mechanizaci v automatizovanou výrobu. Od té doby se Simatic stal součástí dlouhé řady technologií v různých oblastech průmyslu, každoročně se jeho modelů prodá více než milion. Dnes Simatic představuje spolehlivý základ pro digitalizaci průmyslové výroby.

 

Jak šel čas s řídicím systémem Simatic:

 

1958

 

2. dubna 1958 je u německého patentového a známkového úřadu zaregistrována obchodní značka Simatic. Na strojírenském veletrhu v Paříži způsobuje senzaci první řídicí obvod s germaniovými tranzistory: Simatic G. Nová technologie je výrazně rychlejší než dosavadní ovládání přes relé, neopotřebovává se a vyžaduje méně místa.

  

1964

 

V roce 1964 dochází k důležité technické změně – řídicí a spínací obvody začínají být vyráběny s použitím křemíku. Tento vývoj přinesl řadu Simatic N. Druhá generace systémů Simatic je nasazená především v transformovnách a elektrárnách.

  

1973

 

Přichází nový typ řídicí jednotky Simatic S3 ‒ první programovatelný automat (PLC). Ten díky exponenciálně vyššímu výpočetnímu výkonu přináší nové uplatnění v průmyslu.

  

1979

 

Pátá generace systému Simatic S5 přináší přelomové funkce, jako například zabezpečení systému proti selhání. Inženýrský software STEP 5 usnadňuje rychlou tvorbu a úpravu programů.

  

1984

 

V 80. letech dochází ke zjednodušení programování systémů díky zavedení grafického displeje.

  

1994

 

Novinkou pro další generaci Simatic S7 je komunikační standard Profibus, jenž odstartoval éru síťové komunikace. Od této chvíle význam sítí jako důležitého aspektu automatizace stále roste.

  

1996

 

Siemens poprvé představuje svůj koncept plně integrované automatizace (TIA – Totally Integrated Automation), který pokrývá celý výrobní řetězec. Je to další milník v historii automatizace.

  

2002

 

Siemens uvádí na trh systém pro řízení výroby (MES systém) Simatic IT. Ten přináší výrazné zlepšení efektivity průmyslové výroby díky bezproblémové výměně informací mezi výrobou a managementem.

  

2009

 

Portfolio rozšiřují mikrosystémy Simatic S7-1200 a ovládací panely Simatic HMI. Díky své flexibilitě a rozsáhlým možnostem rozšíření dokážou splnit požadavky téměř jakýchkoliv automatizačních úloh.

 

2011

 

Jednotné inženýrské prostředí TIA Portal integruje svět PLC, HMI, pohonů a dalších nezbytných prvků průmyslové automatizace a otevírá tak bránu do světa průmyslové digitalizace.

  

2013

 

Nejnovější generace programovatelných automatů Simatic S7-1500 Advanced vyniká velkou výkonností systému a množstvím standardně vestavěných skupin funkcí. Současně přináší nová řešení vizualizace a ovládání pohybu.

  

2017

 

Inovace systému Simatic umožňují propojit reálný a digitání svět. Nový nástroj PLCSim Advanced nabízí dokonce možnost virtuálního zprovoznění i simulaci výrobního provozu. Takto lze chyby nebo slabiny systému odstranit ještě předtím, než nastanou v reálném prostředí.

  

Simatic – Vize

 

Šedesát let značky Simatic změnilo pohled na průmyslovou automatizaci. Dnes je výzvou umožnit všem strojům, zařízením a výrobním závodům spolu inteligentně komunikovat, a dosáhnout tak vlastní optimalizace s maximální flexibilitou.

Sdílet článek
Siemens Česká republika
Siemenspatří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými 10 500 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Energy, Siemens Healthineers a Siemens Mobility působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií a kolejové dopravy. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na http://www.siemens.cz
Koncern Siemens AG
Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje, přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistší a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Siemens je rovněž držitelem menšinového podílu ve společnosti Siemens Energy, která je světovým lídrem v oblasti přenosu a výroby elektrické energie. Ve fiskálním roce 2021, který skončil 30. září 2021, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 62,3 miliardy eur a čistého zisku 6,7 miliardy eur. K 30. září 2021 měla společnost po celém světě přibližně 303 000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese www.siemens.com.

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová
+420 602 403 594
mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum:
+420 800 90 90 90
siemens.cz@siemens.com

Připojte se k nám na Facebooku (www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru (@SiemensCzech, @chytramesta).

Další tiskové zprávy

Respektujeme vaše soukromí

Kliknutím na tlačítko „Souhlasím s použitím cookies" souhlasíte s uložením souborů cookies ve vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití stránek a pomoci nám k dosažení lepších výkonnostních a marketingových výsledků.

Více informací a nastavení